Bude mať Slovensko ďalšieho brankára v NHL? Slováci na drafte 2023 #2

Neuveriteľná sezóna Adama Gajana vyvrcholí už o pár týždňov na tohtoročnom drafte. O tom, ako sa z brankára, ktorého nikto nepoznal, stal jeden z najlepších brankárov tohtoročného NHL Draftu a najväčšia brankárska nádej Slovenska, si môžete prečítať v tomto článku.

Pred touto sezónou bol Adam pre väčšinu ľudí úplne neznámy brankár. Okrem niekoľkých zápasov vo Fínsku pôsobil výlučne na slovenských klziskách a jeho čísla by sa dali označiť za priemerné. Od roku 2019 do leta 2022 hral v drese Popradu, Skalice či Bardejova hlavne v mládežníckych ligách, ale pripísal si aj 3 štarty v druhej najvyššej seniórskej súťaži. Jeden zápas odohral za Skalicu a dva zápasy v rámci projektu slovenskej osemnástky, no tie zápasy mu vôbec nevyšli.

Najlepšie by sme mohli hodnotiť sezónu 2021/22, v slovenskej lige do 18 rokov odohral 11 zápasov s priemernou úspešnosťou až 94,7%, ďalej spomínané 2 zápasy v projekte osemnástky a potom 36 zápasov v slovenskej do 20 rokov, kde si udržal úspešnosť nad 90%.

Na konci tejto sezóny sa z pohľadu Slovenska konal historický draft. V prvom kole boli vybraní až traja Slováci, 1. miesto obsadil Juraj Slafkovský, 2. miesto Šimon Nemec a celkovo bolo vybraných až šesť Slovákov. Gajan sa však medzi nimi neocitol. Jeho výkony nezaujali žiaden tím v NHL. Dostal sa však na iný draft. Tri týždne predtým jeho meno zaznelo na drafte do NAHL a s jeho výberom sa spája veľmi zaujímavý príbeh.

Na prelome rokov 2020 a 2021 sa v Kanade tradične konali Majstrovstvá sveta do 20 rokov. USA vyhralo zlatú medailu. Adam Gajan tieto majstrovstvá sledoval a všimol si jednu vec. Každý hráč USA pôsobil v tíme nejakej vysokej školy a rozhodol sa, že by chcel tiež ísť cestou vysokej školy v USA.

Približne v rovnakom čase začal používať GoPro, ktoré si dával za bránku. Po zápase si zábery pozrel, aby videl čo robí dobre a kde sa naopak musí ešte zlepšiť. Robí to dodnes.

Zdroj: flohockey.tv

V sezóne 2021/22 si natáčal každý zápas, následne najlepšie zákroky zostrihal do videa, ktoré malo viac ako 9 minút a poslal ho trénerovi brankárov slovenskej reprezentácie – Janovi Lašákovi.

Na opačnej strane Atlantiku sa medzi tým formovala druhá časť skladačky. Casey Mignone, hlavný tréner a generálny manažér tímu Chippewa Steel v NAHL, po neúspešnej sezóne prerábal svoj tím. Najviac ho topánka tlačila na brankárskom poste. Mignone predtým pôsobil v tíme St. Cloud Norsemen, taktiež v NAHL, kde profitoval z práce slovenského brankára Tomáša Boľa, ktorý mu vychytal postup až do finále ligy.

Rozhodol sa teda osloviť Franka Kollara, bývalého skauta NHL so slovenským pôvodom, či by bol schopný nájsť „ďalšieho Boľa“. Po pár dňoch mu Frank poslal video a meno brankára. Toto video mal Frank od Jána Lašáka. Mignone pozeral video, ktoré malo 9 minút 28 sekúnd, hodinu vkuse. O päť dní na to si s Gajanom zavolal a na konci mu povedal, že ak chce prísť, tak ho privedú.

Chippewa Steel si 15. júna 2022 na NAHL Drafte vybrala Adama Gajana z 28. miesta. Na konci tréningového kempu Mignone vedel, že urobil dobré rozhodnutie. Po NAHL Showcase, udalosti, ktorá je silno sledovaná skautmi, Mignonovi volalo nespočetne veľa tímov z NCAA a USHL, aby zistili viac informácií o Gajanovi.

Vo svojich prvých 5 zápasoch v NAHL si Adam pripísal 4 výhry. Po 16 odohraných zápasoch, kde si pripísal úspešnosť až 92% sa presunul na hosťovanie do tímu Green Bay Gamblers v USHL. V tomto čase sa uzatvárala súpiska pre Majstrovstvá sveta do 20 rokov, no Adam sa do nej nedostal. V druhom zápase za Green Bay Gamblers si však pripísal 27 zákrokov a čisté konto. Slovákom prípravne zápasy pred šampionátom nevyšli, rozhodli sa urobiť zmeny v zostave a Gajana na poslednú chvíľu priviedli na šampionát.

Som rád, že mi dali šancu. Odohral som len dva zápasy. V druhom zápase som mal shutout. Potom mi tréner brankárov napísal správu a na druhý deň som letel. Všetko sa to odohralo za 24 hodín.

povedal Adam Gajan pre IIHF.com

Prvý zápas na šampionáte proti Fínom presedel na tribúne, Slovensko prehralo 2:5. V nasledujúcom zápase proti USA chceli tréneri urobiť zmenu, a tak postavili do brány Gajana. Treba podotknúť, že toto bol Adamov debut v reprezentačnom drese, na najväčšom juniorskom turnaji na svete, proti ašpirantovi na medailu. A ako to zvládol? Bravúrne! Zaknihoval 33 zákrokov, úspešnosť nad 91% a víťazstvo 6-3 nad jedným z najlepších tímov na turnaji.

Zahanbiť sa nenechal ani v druhom zápase proti Lotyšsku, kde si s 28 zákrokmi udržal čisté konto. Proti Švajčiarom síce prišla prehra po nájazdoch, no Adamov výkon bol zase výborný, opäť 33 zákrokov, opäť úspešnosť nad 91% a v nájazdovej lotérií držal Slovákov až do 10. kola!

Kvôli prehre proti Švajčiarom sme sa ocitli na 3. mieste v tabuľke a vo štvrťfinále sme dostali najväčších adeptov na titul – Kanadu. Gajan predviedol zas a znova perfektný výkon, keď kryl až 53 striel súpera, ale v predĺžení ukázal svoju genialitu Connor Bedard a jedným z najkrajších gólov na turnaji nás poslal domov. Na konci zápasu bol Adam vybraný medzi 3 najlepších slovenských hráčov turnaja a na konci šampionátu vyhral ocenenie najlepšieho brankára turnaja.

Po šampionáte odohral pár zápasov v USHL a potom sa presunul naspäť do NAHL. Napriek tomu, že mal niekoľko ponúk na to, aby sa do USHL presunul natrvalo, rozhodol sa vrátiť a pomôcť tímu, ktorý mu v lete otvoril cestu do zámorského hokeja.

Preto som neodišiel, pretože mi Chippewa pomohla, takže teraz chcem pomôcť ja Chippewe.

povedal Adam Gajan pre La Crosse Tribune

V ďalšej sezóne bude opäť pôsobiť v tíme Green Bay Gamblers v USHL a má už aj podpísanú zmluvu s University of Minnesota-Duluth, ktorá pôsobí v NCAA a patrí medzi najlepšie tímy v lige.

Predstavil sa aj na NHL Combine, kde sa v 2 disciplínach dokázal umiestniť v TOP5. V FMS Score obsadil s Alexom Čiernikom 3. miesto a 5. miesto získal pri meraní telesnej kompozície.

Skauti predpokladajú, že jeho meno by sme mohli počut v 2. alebo 3. kole draftu. Adam spĺňa väčšinu atribútov, ktoré sa od brankára v dnešnej dobe vyžadujú. Je vysoký, má 191cm, dobré reflexy, výborné betóny a taktiež výbornú prácu s hokejkou.

Autor: Alex Höger

Foto: sportnet.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *