Budúcnosť v Columbuse naberá na obrátkach. Debutovať bude Svozil aj Kňažko

Pre Blue Jackets je táto sezóna už tretia v poradí, kedy sa nedokázali kvalifikovať do vyraďovacej časti NHL. Toho roku navyše siahajú na tie najvyššie priečky, avšak na drafte, kde budú konkurovať Anaheimu Ducks a Chicagu Blackhawks o zisk Connora Bedarda. Aby si poistili pozíciu najhoršieho tímu zvolili príchod mladých posíl do prvého tímu. Kým David Jiříček má už niekoľko štartov za sebou, Stanislav Svozil a Samuel Kňažko budú už onedlho debutovať.

Sezóna snov v juniorskej lige

Stanislav Svozil bol draftovaný Columbusom na drafte z roku 2021, v treťom kole na 69. poziícií. Sezónu pred draftom pôsobil v Českej Extralige. Za Kométu Brno odohral 30 zápasov a pripísal si 3 body za gól a 2 asistencie. Ukázal sa na majstrovstvách sveta do 18 a aj do 20 rokov kde si v oboch turnajoch pripísal po jednej asistencií.

Hoci sa zdali byť tieto štatistky slabé a výkonovo nedostačujúce, hneď po drafte sa sťahoval do zámoria, konkretne do Reginy, ktorá otočila jeho kariéru o 180 stupňov. Jeho prvá sezóna s týmto klubom a hneď sa začal ukazovať všetkým tímom, ktoré ho mohli draftovať skôr, akú balantnú chybu urobili. V sezóne sa stal druhým najproduktívnejším hráčom v tíme, keď zaostal iba za Rykerom Evansom. V 59 zápasov získal 41 bodov za 11 gólov a 31 asistencií. Už vtedy bolo jasné manažmentu Blue Jackets, že zainvestovali do dobrého hráča.

Zdroj: Přerovský denník

Zdalo sa, že Svozil po sezóne poputuje na farmu kde možno odohrá pár zápasov. Opak bol však pravdou a Regina Pats si poistila Českého beka ešte na jednu sezónu, ktorá bola prelomova pre viacerých hráčov vrátane Svozila. Hoci hral o trei zápasy menej ako predošlú sezónu, pripísal si na svoje hracie konto až o neuveriteľných 37 bodov, dokopy ich tak mal 78 za 11 gólov a 67 asistenicií a stal sa tretím najproduktívnejším bekom v Kanadsko-Americkej WHL. S Reginou to dotiahli až do play-off a spoločne s Connorom Bedardom padli proti Saskatoonu Bladers v siedmych zápasoch. Svozil sa ale opäť nemal prečo hanbiť, za sedem odohraných zápasov nazbieral 13 bodov za 4 góly a 9 asistencií.

Standa Svozil bude debutovať za Columbus Blue Jackets s číslom 81 a jeho párový obranca bude pravdepodobne Billy Sweezey. Zároveň bude prvým hráčom ktorý odohrá zápas v najlepšej lige sveta z tretieho kola draftu 2021.

Z Fínska až do NHL

Rovesník Stanislava Svozila ktorý bol draftovaný na drafte roku 2020 v rovnakom kole ako on, sa tiež dočká vysneného debutu. Samuel Kňažko už pred draftom pôsobil v dorasteneckej fínskej lige. V TPS U20 bol dlhročným spoluhráčom aj slovenskej superhviezdy Juraja Slafkovského.

Sezóna 2021/2022 bola pre Kňažka síce hektická, no o to napísala krajší príbeh. Celé to začalo, ako inak, vo fínskej mládežníckej súťaži, kde pôsobil už svoju štvrtú sezónu. Hoci odohral iba 15 zápasov nazbieral v nich 4 góly a 10 asistencií a debut v najvyššej Fínskej lige bol preto v nedohľade.

Deň „D“ prišiel a do prvého tímu sa dostal, žial odohral v ňom iba jeden zápas. Už v tej sezóne mal podpísaný kontrakt s Blue Jackets a teda mal možnosť odísť a hrať juniorské súťaže v zámorí. Nezaváhal a ešte v tú sezónu sa sťahoval do Seattlu Thunderbirds. V krátučkej 27 zápasovej sezóne vo WHL zaznamenal 20 bodov za 5 gólov a 15 asistencií. Jeho tím, ktorý sa v playoff vytiahol až na samý vrchol. Sen o titule sa im nakoniec nepodaril naplniť. Hoci vo finále prehrali, Kňažko si za ten čas pripísal gól a 5 asistencií za 25 odohraných zápasov a patril medzi kľúčových hráčov v defenzíve.

Tohtoročnú sezónu hrá celú v Clevelande Monsters. Odohral tam 48 zápasov a nahral 21 bodov za gól a 20 asistencií. Ak by teda za Columbus debutoval, stal by sa tak celkovo 10. Slovákom v tejto sezóne, ktorí odohrali v NHL aspoň jeden zápas.

Zdroj: Flashsport

Autor: Matúš Gordiak

Zdroj: The Athletic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *