Connor McDavid – Najlepší hráč od čias Gretzkeho?

Nie je žiadnym tajomstvom, že od draftových jednotiek sa očakávajú výkony hodné hráčov NHL. Organizácii Oilers sa však podarilo v roku 2015 draftovať jeden z najcennejších skalpov v histórii ligy.

Celým menom Connor Andrew Mcdavid už v detstve exceloval svojim nadaním. V mládežníckych tímoch hrával proti starším hráčom. V sezóne 2011-12 získal ako 15-ročný v dorasteneckej súťaži 209 bodov v 88 zápasoch a vďaka tomu získal od kanadského zväzu možnosť hrať od ďalšej sezóny juniorské súťaže.

Na tohoročnom drafte si ho z prvého miesta vybral klub Erie Otters z OHL, kde hral až do draftu NHL v roku 2015. Svoje pôsobenie v Otters zakončil sezónou 2014-15 ziskom 120 bodov, čo ho vtedy, spoločne s jeho individuálnymi schopnosťami, korunovalo na post adepta na jednotku draftu.

McDavid je výbušný korčuliar s rýchlym únikom, jeho rozvaha a schopnosť kontrolovať puk pri najvyšších rýchlostiach je na tomto drafte absolútne bezkonkurenčná. Zisk puku v otvorenom priestore vie hneď premeniť na kvalitnú šancu na skórovanie.

Z preddraftovej skautskej správy 2015

Už skauti si v OHL všimli jeho neuveriteľný talent. V preddraftových správach bol koniec-koncov už vtedy predpovedaný jeho potenciál na prvého centra, čo sa nakoniec potvrdilo. Jeho jediným mínusom bola v tej dobe jeho fyzická sila, čo sa odzrkadlilo aj na testoch pred draftom.

Zdroj: Terry Wilson / OHL Images.

V roku 2015 bolo talentovaných hráčov na výber oveľa viac. Mnohokrát sa o ňom hovorí ako o najlepšom roku na talenty za poslednú dekádu. Mená ako Jack Eichel, Mitchell Marner alebo Mikko Rantanen boli draftované práve počas tohto draftu. McDavid však organizáciu Oilers presvedčil predovšetkým svojou rýchlosťou a čuchom na góly.

Fanúšikovia Edmontonu mali o dôvod viac na radosť najmä z dôvodu, že rok predtým mal ich tím možnosť vybrať si trojku draftu Leona Draisaitla a dá sa povedať, že sa postupne zabúdalo na najhoršiu jednotku draftu z roku 2012 Naila Yakupova, ktorého si vybral práve Edmonton.

McDavid v NHL

Connor McDavid zažil premiéru v NHL hneď sezónu po drafte. Zlepšil sa vo fyzickej sile, v ktorej pred draftom zaostával, a v sezóne 2015-16 sa mu podarilo nazbierať viac ako bod na zápas. V 45 zápasoch nazbieral 48 bodov, čo je na prvú sezónu v zámorskej profilige úctyhodný počin. Trofej za najlepšieho nováčika (Calder trophy) však bohužiaľ preňho získal v tej sezóne Artemi Panarin. Toho síce nikto nedraftoval, avšak napriek tomu hneď v prvej sezóne po príchode z KHL dokázal získať 77 bodov v 80 zápasoch.

McDavid si nezískanie tejto trofeje však vykompenzoval hneď v druhej sezóne, a ako 19-ročný získal kapitánske “céčko“ a sezónu zakončil ziskom 100 bodov v 82 zápasoch.

Odvtedy každý rok, s výnimkou sezóny 2019-20, získal viac ako 100 bodov a profituje z toho celá organizácia. Tá sa postupne vytiahla zo spodných priečok na tím bojujúci každoročne o play-off. A to aj vďaka McDavidovej spolupráci s Draisaitlom.

Sezóna 2022-23

V tejto sezóne McDavid posunul svoje výkony ešte o level vyššie. Aj keď si ľudia mysleli, že sa to nedá a McDavid v minulej sezóne odviedol svoje maximum, presviedča ich o opaku. Connor McDavid v tejto sezóne doteraz nazbieral 148 bodov v 79 zápasoch. Portál Elite Prospects mu po odohraní základnej časti predikuje 153 bodov čo znamená, že by prekročil hranicu 150 bodov.

Connor je úžasný. Jednoducho dominantný. V mojich očiach je suverénne najlepší hráč na svete. Podáva fantastické výkony a navyše je úžasne konzistentný.

Jay Woodcroft, tréner Edmontonu Oilers

Prekonať hranicu 150 bodov sa nepodarilo nikomu skoro 2 dekády, naposledy to dokázal Mario Lemieux v sezóne 1995-96. Získal vtedy 161 bodov. Samozrejme, hovoríme tu o bodoch v základnej časti a McDavid svoj bodový zisk môže ešte navýšiť, keďže Edmonton má zaistenú účasť v play-off.

Zdroj: Perry Nelson/USA TODAY Sports

Rekordné zápisy

Vzhľadom na to, že má McDavid len 26 rokov, čo je stále relatívne mladý hráč, má na svojom konte viacero úctyhodných zápisov. Medzi hráčmi do 25 rokov, ktorí získali najviac bodov, sa umiestnil na 5. mieste. V historických tabuľkách Edmontonu sa už teraz pohybuje na 5. mieste v počte získaných bodov. V počte asistencií je na 4. mieste len s rozdielom 25 asistencií za legendou Oilers Jarrim Kurrim. V štatistike “počet bodov na zápas“ je hneď druhý za legendárnym Waynom Gretzkym. V čom však Gretzkeho predbehol je počet bodov v presilovkách za sezónu. V tejto sezóne ich zaznamenal ich až 58.

Rekordov, ktoré by mohol v najbližšej dobe dosiahnuť, je viacero. Najbližšie je momentálne k zisku piatej Art Ross trophy, čo je trofej za najviac bodov v lige. Tri zápasy do konca ligy je v nedostihnuteľnom náskoku 25 bodov, a tak sa zaradí do spoločnosti hráčov, ako je Gretzky, Lemieux alebo Jágr. Je dobré spomenúť aj fakt, že 6-krát sa túto trofej nikomu vyhrať nepodarilo. Ďalším, preňho dosiahnuteľným rekordným zápisom, je už spomínané dosiahnutie 150-bodovej hranice. Hranicu 150 bodov sa v histórii podarilo prekonať len piatim hráčom.

Autor: Ján Koštial

Foto: Yahoo Sports

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *