Možno ste už niekedy počuli toto meno a sami seba ste sa opýtali, kto to je. Odpoveďou na túto otázku je, že to je nikto. Tento hráč neexistuje. Avšak prečo sa stal legendou organizácie Buffalo Sabres aj napriek tomu, že neexistuje a tým pádom za klub neodohral ani sekundu?
Udalosti okolo Tara Tsujimota sa odohrali na drafte v roku 1974. Vtedajší generálny manažér organizácie Sabres George Imlach bol značne nahnevaný kvôli systému draftu, ktorý mala v tej dobe liga nastavený.
Systém draftu v sedemdesiatych rokoch bol nastavený tak, že prebiehal cez telefón. Tento zdĺhavý proces bol uplatňovaný najmä kvôli konkurenčnej WHA. NHL nechcela, aby hráči išli ku konkurencii, a teda robili draftové výbery v tajnosti. To znamená, že vybraní hráči boli publikovaní až po drafte.
Imlach sa na základe tohto faktu rozhodol, že si z celej NHL a aj jej prezidenta Clarenca Campbella urobí srandu a draftuje vymysleného hráča. Stačilo mu len vymyslieť meno, klub, pozíciu a presvedčiť vedenie ligy o tom, že niekto taký naozaj existuje a Buffalo je presvedčené o jeho draftovaní.
Keďže v tej dobe neboli rozšírené komunikačné zariadenia na takej úrovni ako dnes, bolo to možné. Koniec-koncov tento výber neprišiel nikomu ako výmysel, pretože nebolo nezvyčajné, aby organizácie NHL hľadali talenty na nových alebo nezvyčajných miestach.
Po rozhodnutí draftovať imaginárneho hráča poveril Imlach svojho PR manažéra Paula Wielanda aby vymyslel pre hráča meno. Wieland si v tej chvíli spomenul, že ako študent chodieval do obchodu s názvom “Tsujimoto store“, ktorý vlastnil istý japonský farmár. Na základe tohto obchodu dali hráčovi priezvisko. Meno Taro našiel Wieland v zozname najpopulárnejších mien v Japonsku a hráč bol na svete.
Tím, v ktorom mal hrať, sa volal Tokyo Katanas a hral Japonskú ligu ľadového hokeja. Názov Katanas vymyslel Imlach na základe toho, že slovo sabre (z názvu klubu Sabres) je rovnako ako katana typ meča. Pridal k tomu názov hlavného mesta a vznikol úplne nový klub, v ktorom sa nachádzal údajne talentovaný japonský center Taro Tsujimoto.
Buffalo vybralo Tara Tsujimota na drafte 1974 v jedenástom kole a v draftovom výbere číslo 183.
Imlach dokázal všetkých presviedčať o existencii svojho vymysleného hráča až do začiatku tréningového kempu na novú sezónu. Ten sa na kemp nedostavil a liga napokon zistila, že išlo o podvod.
Aj napriek tomu, že vtedajšie vedenie ligy túto draftovú voľbu neuznalo ako legitimitnú, objavilo sa o ňom veľa novinových článkov v hokejových časopisoch a v komunite Sabres sa stal okamžite legendou. Aj niekoľko rokov po tomto drafte zneli na tribúnach pokriky ako “My chceme Tara“ alebo “Taro hovorí…“.
Kde sa Taro objavil?
V roku 2011 vydala spoločnosť Panini set NHL kariet, v ktorom nechýbal ani Taro Tsujimoto. Pridaný tam bol ako spomienka na udalosti draftu 1974, pričom na zadnej strane karty mohli ľudia nájsť aj Tarov príbeh. Najpopulárnejší manažérsky simulátor Franchise Hockey Manager v jednom dieli svojej hernej série pridal Tsujimota do ich databázy, a dokonca bola v roku 2016 o Tarovi vydaná aj fiktívna biografia “The Legend of Taro Tsujimoto: The Unautorized“.
Nakoniec je dobré povedať, že do dnešného dňa je možnosť kúpiť si dres Buffala Sabres s menom Tara Tsujimota a s číslom 74.
Autor: Ján Koštial
Foto: Beckett