Všetko alebo nič. Boston ničí súperov a prekonáva rekordy. Podarí sa im konečne získať Stanley Cup?
To, že Boston bude hrať výborne mnoho fanúšikov očakávalo, ale určite nikto nečakal bezkonkurenčnú dominanciu zo strany Bruins. Prispieva k tomu určite aj nezastaviteľný David Pastrňák. 26-ročného krídeľníka si na drafte v roku 2014 vybral Boston z 25. pozície a v súčasnosti je jedným z najlepších útočníkov v celej NHL. 5-násobný víťaz ankety zlatá hokejka, oceňujúca najlepšieho českého hokejistu roku, či bronzový medailista z majstrovstiev sveta, prežíva svoju individuálne najlepšiu sezónu v prestížnej NHL.
Rodák z Havířova si v tejto sezóne pripísal neuveriteľných 104 kanadských bodov za 57 gólov a 47 asistencií. Pastrňák po prvýkrát vo svojej kariére prekonal 50 gólovú hranicu. Zároveň sa stal tretím najrýchlejším hráčom v histórii Bruins, ktorý dosiahol 600 bodov (583 zápasov) po Bobbym Orrovi (461) a Rayovi Bourqueovi (569).
Boston prežíva naozaj vydarenú sezónu na ktorej má podiel aj Jim Montgomery ktorý pred sezónou nahradil Brucea Cassidyho. Montgomery píše naozaj úžasný príbeh svojej druhej šance. Dallas Stars ho v polovici sezóny 2019/20 vyhodil, kvôli jeho problémom s alkoholom. Teraz v tomto tíme udiera na všetky správne tlačidlá. Vďaka jeho fantastickej sezóne by mal byť hlavným kandidátom na cenu Jacka Adamsa, ktorú každoročne získa najlepší tréner v NHL.
Pred sezónou to však s Bostonom nevyzeralo príliš dobre, nakoľko sa museli zaobísť bez Charlieho McAvoya, Matta Grzelcyka či Brada Marchanda. Zároveň dokázali na rok podpísať svojho kapitána Patrica Bergerona a vrátil sa aj David Krejčí, ktorý rok strávil Olomouci.
O tom že to Bruins myslia vážne svedčilo aj trade deadline. Kde Boston dokázal uloviť hráčov ako Tyler Bertuzzi, Dmitry Orlov či Garnet Hathaway. Všetci títo hráči sa stali hneď kľúčovými posilami k doplneniu skladačky.
Bostonu v tej sezóne vyšlo naozaj všetko a celý tým pôsobí ako jedná veľká rodina. Obrovskú zásluhu má na tom aj švédsky brankár Linus Ullmark. Ten po trápení sa v Buffale Sabres chytil životnú formu. Ullmark si v tejto sezóne pripísal 38 výhier z toho 2 čisté kontá v 45 zápasoch s percentuálnou úspešnosťou na úrovni 93,7%. O tom, že prežíva fantastickú sezónu svedčí aj gól na svojom konte. Podarilo sa mu to v zápase proti Vancouveru, pričom sa stal prvým švédskym brankárom a zároveň prvým brankárom v histórii Bostonu, ktorý skóroval.
O bránkovisko sa delí spoločne s americkým brankárom Jeremym Swaymanom, ktorý podobne ako Ullmark drží svoj tím. Swayman si v tejto sezóne pripísal 22 výhier z toho 4 čisté kontá v 32 zápasoch s priemernou úspešnosťou zákrokov na úrovni 92,1%.
Boston prekonal rekord Montrealu zo sezóny 1976/1977, keď sa im podarilo ako najrýchlejšiemu tímu v histórii súťaže pokoriť 100 bodovú hranicu. Stačilo im na to len 61 zápasov, v ktorých si pripísali 48 víťazstiev.
Bruins môžu zdolať aj rekord Montrealu Canadiens zo sezóny 1976/77, kde sa im podarilo získať 132 bodov. Aktuálne má Boston 127 bodov a čakajú ho 4 zápasy. Pri ich forme by mal byť tento rekord prekonaný v najbližších dňoch.
Bruins majú taktiež istotu toho, že v celom play-off budú mať výhodu domáceho prostredia, kde si v základnej časti pripísali už 34 výhier v 39 zápasoch.
Bostonu sa už podarilo získať prezidentskú trofej už po tretíkrát od jej zavedenia v roku 1985/86. Trikrát ju získali aj Colorado Avalanche, New York Rangers, Washington Capitals a šesťkrát Detroit Red Wings. Treba však podotknúť, že posledným tímom ktorý vyhral prezidentskú trofej aj Stanley Cup, bolo Chicago Blackhawks v sezóne 2012/13.
Samozrejme, že som hrdý. Vyžadovalo si to mnoho zápasov a množstvo tvrdej práce. Som hrdý na to, čo sme dokázali ako tím. Je to krásne, ale samozrejme teraz sa pozeráme ďalej.
Chválil svoj tím aj kapitán Patrice Bergeron po zisku prezidentskej trofeje.
Autor: Adrián Glett
Foto: Gregory Shamus/Getty Images