Dokáže prekonať svojho otca? Slováci na drafte 2023 #3

Maxim Štrbák, syn známeho hokejistu Martina Štrbáka, bude tento rok s najväčšou pravdepodobnosťou draftovaný ako jediný slovenský obranca. Ako vysoko bude draftovaný? Čo mu v rankingoch najviac uškodilo? Dokáže sa presadiť v NHL? Odpovede nielen na tieto otázky sa dozviete v tomto článku.

Maxima zobral otec prvýkrát na korčule, keď mal 5 rokov a ako väčšina z nás, často padal. S hokejom začínal v rodných Košiciach, no pomerne skoro sa presunul do Fínska, mal vtedy len 11 rokov. Najprv pôsobil v juniorkách tímu Lahti Pelicans, neskôr sa presunul do Jokeritu Helsinki, v obidvoch kluboch podával dobré výkony a ukazoval svoj potenciál. V sezóne 2020/21 si kvôli pandémií zahral aj za projekt slovenskej osemnástky v Slovenskej Hokejovej Lige, kde sa opäť ukázal vo výbornom svetle.

Ako prelomovú by sme mohli označiť sezónu 2021/22, ale nebolo to všetko úplne ružové. Ročník odštartoval perfektne na Hlinka Gretzky Cupe. V tej dobe mal ešte len 16 rokov a predvádzal výborné výkony. Najlepší výkon predviedol proti Švédsku, keď dokázal streliť 2 góly. Turnaj zakončil s 3 kanadskými bodmi v 5 zápasoch a hlavne so striebornou medailou. Následne sa presunul do Jokeritu, kde pravidelne nastupoval v kvalitnej fínskej lige do 20 rokov.

Maxim v zápase proti Švédsku na Hlinka Gretzky Cupe (zdroj: hockeyslovakia.sk)

Vďaka jeho výborným výkonom na reprezentačnej aj klubovej úrovni získal pozvánku na Majstrovstvá sveta do 20 rokov. Na tomto turnaji však prišlo jeho prvé vážnejšie zakopnutie v kariére. Slovensko stihlo odohrať len 2 zápasy, kedže bol turnaj nakoniec zrušený, respektíve presunutý na leto. Avšak počas turnaja a aj po jeho ukončení dostával Štrbák veľkú dávku kritiky. A treba povedať, že oprávnene. Často prehrával súboje, strácal puky, nezvládal tempo zápasov a celkovo to pôsobilo, akoby všetci okolo neho boli o triedu lepší.

Na záver sezóny si opäť obliekol reprezentačný dres, konkrétne na Majstrovstvách sveta do 18 rokov I. divízie. Patril k lídrom našej obrany a na domácom ľade v Piešťanoch dokázal so spoluhráčmi vybojovať postup späť medzi elitu. Neskôr po tomto turnaji oznámil, že v nasledujúcej sezóne sa presunie z Fínska do USA, konkrétne do tímu Sioux Falls Stampede v USHL.

„Bude to pre mňa opäť niečo nové. Po piatich rokoch vo Fínsku sa už chcem adaptovať na zámorský štýl. Myslím si, že je to vhodné aj z pohľadu draftu. Hlavne som sa však chcel presunúť do univerzitného hokeja,“

vyjadril sa Štrbák pre ŠPORT.SK

Počas leta si zahral na presunutých Majstrovstvách sveta do 20 rokov. Z pohľadu Slovenska išlo o katastrofálny turnaj, Štrbák však predviedol výrazne lepšie výkony ako v zime. Napravil si meno ako u fanúšikov, tak aj u skautov.

„Myslím si, že mám väčšiu pohodu. Povedal by som, že sa cítim pokojnejší všade na klzisku, či už je to v obrannom alebo útočnom pásme. Viac som sa na ľade upokojil, veľmi mi to pomáha,“

povedal Štrbák so svojich zlepšených výkonoch pre ŠPORT.SK
Maxim Štrbák a Connor Bedard počas letných MS do 20 rokov (zdroj: sportweb.sk)

V prvej polovici jeho draftovej sezóny sa postupne adaptoval na menšie rozmery ihriska a dokázal si pripísať 12 kanadských bodov za prvých 21 zápasov. Určite mu veľmi pomohlo aj to, že mal v tíme slovenského spoluhráča Adam Žlnku, pre ktorého to bola už druhá sezóna v zámorí.

Na základe jeho výkonov v USHL ho kontaktovalo veľa univerzít pôsobiacich v NCAA. Maxim nakoniec podpísal zmluvu s Michigan State University, kde bude pôsobiť už v následujúcej sezóne.

„Rozprával som sa s mnohými školami, ale Michigan State ma najviac oslovila. Veľmi sa mi páči, ako tam pracujú, čo chcú dosiahnuť a taktiež podmienky tam sú neskutočné. Myslím si, že tam mám najväčšie šance naplniť svoj potenciál,“

vyjadril sa Maxim Štrbák ohľadom výberu vysokej školy pre ŠPORT.SK

Aj do tretice bol v decembri povolaný na Majstrovstvá sveta do 20 rokov. Nastupoval v druhom obrannom páre spolu s Dávidom Nátnym a opäť ukázal svoj silné stránky. Ukazoval veľkú súťaživosť, hral tvrdo a poctivo vzadu, dobre korčuľoval a vedel aj podporiť útok, dobre držal modrú čiaru a pridal aj 3 asistencie.

Pred zápasom proti USA spravil Maxim milé gesto, keď si s malým fanúšikom zahral kameň, papier, nožnice o puk.

Najväčším problémom v tejto sezóne bola pre Maxima nevyrovnanosť jeho výkonov v klube. Nehral zle, no po tom, ako sa prezentoval na MS do 20 rokov a celkovo v drese reprezentácie, sa dajú jeho výkony v klube brať ako sklamanie. Sezónu zakončil s 18 kanadskými bodmi, pričom odohral 46 zápasov.

„Nevidím ho ako veľmi produktívneho a tvorcu hry v NHL, ale dostatočne dobre pracuje s pukom a dokáže sa prispôsobiť hre na vyšších úrovniach. Myslím si, že bude hrávať v NHL veľa minút v náročných situáciách a bude schopný podporiť aj útok,“

zhodnotil budúcnosť Štrbáka expert z The Athletic Corey Pronman

Posledný turnaj, kde mohol Štrbák vylepšiť svoju pozíciu v rebríčkoch boli Majstrovstvá sveta do 18 rokov. Do turnaja vstupoval ako náš najlepší obranca a bol kapitánom nášho mužstva. Skvelý turnaj našich sa skončil sklamaním, keď sme obsadili 4. miesto a medaila nám ušla 70 sekúnd pred koncom zápasu. Štrbák však hral perfektne, ukázal svoje líderské schopnosti a poctivú a tvrdú hru vzadu. Bol aj náš najlepší obranca čo sa týka ofenzívy, získal 6 asistencií. Gól sa mu streliť nepodarilo, a to napriek tomu, že zaznamenal najtvrdšiu strelu na turnaji – 149.8 km/h.

V závere sezóny bol pozvaný na NHL Combine. V skoku bez použitia rúk sa umiestnil na 11. pozícií a v skoku do diaľky z miesta dokonca na 7. pozícií, keď skočil 286,5 centimetrov.

Na začiatku tejto sezóny sa Maxim pohyboval v rebríčkoch na konci prvého a začiatku druhého kola, teraz to vyzerá skôr na hranicu druhého a tretieho kola. Najviac mu uškodila nekonzistentnosť výkonov v jeho klube, na druhú stranu v drese reprezentácie predviedol skoro vždy nadpriemerný výkon. Maxim je robustný, pravoruký obranca s dobrým pohybom, ktorý si vie dobre odtlačiť súpera a taktiež podporiť útok. V najbližších sezónach sa bude rozvíjať v NCAA a ak sa mu podarí vyriešiť jeho problém s nevyrovnanými výkonmi, tak sa o pár rokov budeme tešiť z ďalšieho kvalitného obrancu v NHL.

Autor: Alex Höger

Foto: sport.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *