Hvězdy Flames na odchodu a blížící se přestavba?

Po odchodu Johnnyho Gudreaua a obrovské výměny s Panthers minulý rok nebude mít generální manažer Calgary Falmes klidné léto ani letos. Podle Franka Servalliho se totiž chystá výměna Tylera Toffoliho a Noaha Hanifina, kterým po přístí sezóně končí smlouva a další již v Calgary podepsat nehodlají. Mimo Toffoliho končí smlouva i dalším tahounům, konkrétně Mikaelu Backlundovi a Eliasovi Lindholmovi.

Řítí se Flames tedy do přestavby? Dost možná ano. Po sezóně 2021/22, kdy Flames vyhráli svojí Pacifickou divizi začaly první problémy. Jako volný hráč podepsal Johnny Gaudreau smlouvu v Columbusu, který mu nabídl skoro 10 mil. dolarů až do sezóny 2028/29. Calgary mu údajně nabídlo osmiletou smlouvu s celkovou hodnotou 84 mil. dolarů… Poslední sezóna Johnnyho v Calgary byla jeho rekordní, připsal si 40 gólů a 75 asistencí za kompletní základní část, dalších 15 bodů přidal za 12 zápasů v play-off, v této sezóně si za Blue Jackets připsal 21 gólů a 53 asistencí za 80 zápasů. Za tým v přestavbě solidní výsledek.

Další problém je v již zmiňované výměně. Do Calgary přišel z Floridy Jonathan Huberdeau, Mackenzie Weegar, prospekt Cole Schwindt a první kolo draftu 2025, za toto všechno Flames zaplatili Matthewem Tkachukem a čtvrtým kolem draftu v 2025. Tkachuk po rekordní sezóně u Flames přidal jestě lepší sezónu na Floridě. Společně s gólmanem Bobrovskijm ho můžeme považovat za nejlepšího hráče týmu v play-off, kde se senzačně probojovali až do finále. Konkrétně si připsal 40+69 za základní část, v play-off přispěl jedenácti góly a třinácti asistencemi a na Floridě má podepsáno do sezóny 2028/29. Naopak Huberdeau po 130 bodech na Floridě výrazně propadl na pouhých 55 bodů, mimo tento propad zatěžuje platový strop 10,5 mil. dolarů až do sezońy 2030/31, tetnto kontrakt dost možná stál místo dlouholetého manažera Brada Trelivinga. Weegar si také poměrně pohoršil, z 44 bodů na Floridě si pohoršil na 30 bodů a Schwindtovy výkony neneznačují, že by se měl dostat do NHL.

Nejnovější problémy, a dost možná ty definitivní, jsou pravděpodobné odchody Backlunda, Toffoliho, Lindholma a Hanifina. U Toffoliho a Hanifina je odchod z Calgary téměř jistý, po sezóně jim končí kontrakt a další údajně v Calgary podepsat nehodlají. Pokud je nechtějí nechat odejít zadarmo, nabízí se výměna, smysl by dávala někdy během draftu nebo jako posila na play-off. Podobně to s největší šancí dopadne i s Backlundem a Lindholmem, oba budou po sezóně volnými hráči a prodloužit pravděpodobně nehodlají.

Z Calgary tedy odešli Gaudreau, Tkachuk, chystají se odchody Toffoliho a Hanifina, pravděpodobně i Backlunda a Lindholma, k tomu všemu bídná sezóna předraženého Huberdaua a lehce podprůměrná sezóna Weegara. V Calgary se tedy budou moct spolehnout pravděpodobně na Kadriho a Mangiapaneho, obránce Anderssona a gólmana Markströma. Podle vyjádření zmíněných hráčů by byli všichni ochodni bojovat o Stanley Cup i jako hráči nižších formací. Budoucnost Flames je tedy plná otázek. Spekuluje se, že kabina není spokojena s výměnou kouče, místo Suttera přišel, respektive byl povýšen na pozici hlavního kouče, Ryan Huska. Pokud v týmu bude panovat tato nálada, můžeme u Calgary čekat velký výprodej a s tím související kompletní přestavbu.

Zdroje: The Athletic, DailyFaceOff

Autor: Ondřej Kavan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *