Mal to byť súboj s Connorom Bedardom, teraz tímy váhajú. Bude to budúca superstar v NHL?

Sezóna sa pomaly, ale isto blíži ku koncu a nás už čoskoro bude čakať vstupný draft NHL. Tento draft sa koná každý rok po závere sezóny. Ide o udalosť, vďaka ktorej si organizácie na základe umiestnenia v sezóne vyberajú tých najlepších mladíkov, čo nám juniorské, ale aj rôzne európske hokejové ligy ponúkajú.

Jedným z najväčších talentov tohto draftového ročníka je určite Matvei Michkov. Michkov bol už niekoľko rokov označovaný za najväčší hokejový talent v Rusku od čias Alexandra Ovechkina. Pred niekoľkými rokmi sa javilo, že práve on si to rozdá o pozíciu draftovej jednotky s Connorom Bedardom.

Michkov bol nespornou hviezdou v Lausanne 2020 s deviatimi gólmi a piatimi asistenciami. Po oboch stranách viedol Rusko k olympijskému zlatu pre mládež, útočník mal neuveriteľnú sezónu za tím Lokomotiv Jaroslavľ do 16 rokov.

V 26-tich zápasoch nazbieral 109 bodov (70 gólov a 39 asistencií), čím prekonal rekord istého Alexa Ovechkina. V závere sezóny sa Michkov pripojil k SKA Petrohrad a svoj čas rozdelil medzi dva juniorské tímy KHL, SKA-1946 a SKA-Varyagi.

Vďaka ďalším výnimočným výkonom s ním SKA v decembri, len pár dní po jeho 16. narodeninách, podpísal lukratívny päťročný kontrakt. A práve po tomto kontrakte sa jeho situácia na drafte výrazne zhoršila.

Je to najmä spôsobené tým, že Michkov má podpísanú zmluvu v KHL na nasledujúce tri roky, do sezóny 2025/2026. Bude to chvíľu trvať, kým sa dostane do NHL, ale to tiež znamená, že ten, kto ho draftoval, nebude mať prakticky žiadnu kontrolu nad jeho krátkodobým vývojom. A tento vývoj je dôležitý, pretože hoci Michkovov potenciál je obrovský, zďaleka nie je dokonalým hráčom.

Niektoré tímy váhajú s draftovaním Rusov vo všeobecnosti aj kvôli geopolitickej situácii týkajúcej sa ruskej invázie na Ukrajinu. Potom je tu skutočnosť, že tímy, ktoré si tento rok vyberajú v prvej päťke, nemajú nedostatok elitných perspektívnych hráčov, z ktorých si môžu vyberať, pretože tento draftový ročník je silný. Preto sa u niektorých tímov naskytá otázka, prečo riskovať Michkova, keď sú k dispozícii aj iní mimoriadne talentovaní hráči?

Michkov bude testovať trpezlivosť a toleranciu rizika mnohých tímov na vrchole. Každý klub mimo prvej trojky, ktorý ho odmietne, musí byť veľmi opatrný, pretože toto rozhodnutie by ho mohlo dlhodobo mrzieť.

Je ľahké pochopiť, prečo sa naňho hrnú slová chvály. Veď už v takom mladom veku prekonáva rekordy. V 27 zápasoch KHL nazbieral 20 bodov, čo je najviac, čo v histórii ligy zaznamenal hráč, ktorý sa prvýkrát dostal do draftu. Svojím počtom bodov na zápas prekonal Artemija Panarina, Vladimira Tarasenka a Kirilla Kaprizova, ktorí v KHL pôsobili v rovnakom veku.

Taktiež sa stal najlepším 17-ročným hráčom v histórii ruskej juniorskej ligy. Michkov to dokázal aj na medzinárodnej scéne, na majstrovstvách sveta do 18 rokov v roku 2021 predviedol jeden z najlepších výkonov vo veku 16 rokov všetkých čias, dokonca sa mu podarilo aj zatieniť Connora Bedarda, na čiastočne zrušených majstrovstvách sveta juniorov 2022. Tam si pripísal za 3 zápasy 6 kanadských bodov (5+1), pričom najmä jeho druhý gól do siete Švédska bol naozaj výstavný.

V tomto ročníku hral Michkov prevažne za Sochi, ktoré skončilo v KHL posledné s 11-timi výhrami v 68 zápasoch a gólovým rozdielom mínus 112. Na jednej strane to znamená, že sa mu darilo len s malou pomocou, ale na druhej strane by si v silnejšom tíme pravdepodobne nezískal toľko príležitostí v presilovkách a oslabeniach, aby dosiahol takéto čísla.

Napriek pôsobivému životopisu čísla nikdy nepovedia celý príbeh. Je dôležité ponoriť sa do záznamu a zistiť, či sa jeho prednosti, ktoré z neho robia herný talent, dokážu preniesť do NHL, a či sa oplatí riskovať jeho draftovanie do prvej päťky.

Napriek jeho schopnosti dominovať na ľade s jeho vysokou úrovňou zručností, existujú tu však určité obavy, ktoré budú musieť tímy NHL zvážiť, keď sa budú rozhodovať, či ho draftovať alebo nie. Po prvé, je to menší hráč a jeho celková nedostatočná telesná sila môže byť problémom, najmä proti mohutnejším a tvrdým obrancom, ktorých najprestížnejšia hokejová liga sveta ponúka.

To by však nemalo byť príliš veľkým problémom, keďže v nasledujúcich rokoch bude naďalej fyzicky dospievať. Pokiaľ ide o jeho rozmery, je menej Ovechkinom a viac Patrickom Kaneom, nikoho nebude zaujímať, že je veľmi nízky, pretože jeho hra je postavená na schopnosti oslňovať hokejový svet pukom.

Autor: Adrián Glett

Foto: KHL.ru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *