Šimon Nemec medzi najlepšími nádejami AHL. Dostane šancu aj v prvom tíme New Jersey Devils ?

Sezóna v AHL je už takmer u konca a pred nami je len finálový zápas medzi Coachella Valley Firebirds (farmársky tím Seattlu Kraken) a Hershey Bears (farmársky tím Washingtonu Capitals). Pár dní pred finále nám AHL oznámila šesticu najlepších nádejí za sezónu 2022/2023.

Na to, aby sa hráči mohli vôbec kvalifikovať do tímu AHL Top Prospects, musia mať v prvý deň základnej časti sezóny 22 rokov alebo menej, pričom v danej sezóne musia odohrať aspoň 36 zápasov základnej časti v AHL a najviac 30 zápasov základnej časti v NHL. Brankári musia mať v deň otvorenia sezóny 23 rokov alebo menej, pričom počas základnej časti musia odohrať minimálne 25 zápasov v AHL a maximálne 20 zápasov v NHL.

Medzi najlepšími nádejami v AHL sa ocitol brankár Jesper Wallstedt, obrancovia Šimon Nemec a David Jiříček, útočníci Lukas Reichel, Tyson Foerster a Jiří Kulich.

19-ročný Šimon Nemec, ktorého si New Jersey vybralo v drafte NHL v roku 2022 z druhého miesta, začal v tejto sezóne svoju severoamerickú kariéru v tíme Utica Comets (farma New Jersey Devils), kde v 65 zápasoch zaznamenal 34 kanadských bodov a 13 plusových bodov. S 12-timi gólmi vytvoril ligový rekord u zadáka (tínedžera), pričom sa stal historicky najproduktívnejším obrancom do 19 rokov v AHL. Prekonal tak Kanaďana Dava Maloneyho, ktorý v drese Providence Reds v ročníku 1974/1975 získal 33 kanadských bodov.

Nemec si v šiestich zápasoch play-off Calderovho pohára pripísal štyri kanadské body, taktiež reprezentoval rodné Slovensko na juniorských majstrovstvách sveta 2023, necelý rok po tom, čo pomohol krajine získať bronz a zároveň historicky prvú olympijskú medailu.

Začiatok nechcem povedať, že bol zlý, ale potreboval som sa do toho nejako dostať, spoznať nové veci a všetko. Potom od tej druhej polky si myslím, že som hral svoj hokej a dokázal som to, že som začal viac bodovať, takže myslím si, že to bolo fajn. Strelil som 12 gólov, z toho jeden v play-off, čiže dokopy 13 za celú sezónu. Myslím si, že to bol výborný počin. Som veľmi rád za to a dúfam, že v tom budem pokračovať aj budúci rok.

Zhodnotil svoju prvú sezónu v zámorí Šimon Nemec.

New Jersey prežilo výbornú sezónu, dosiahli najväčšie zlepšenie v histórii NHL v 82-zápasovej sezóne, keď sa zo 63 bodov v sezóne 2021/2022, dostali na 112 bodov v sezóne 2022/2023. To všetko sú fantastické úspechy, ale Devils v najdôležitejšej časti sezóny zlyhali. Po tom čo v 7-zápasovej bitke zdolali New York Rangers, nestačili v druhom kole na Carolinu Hurricanes, s ktorou prehrali 4:1 na zápasy.

Šimonovi Nemcovi hrá do kariet aj to, že obrancom ako Kevin Bahl, Damon Severson, Ryan Graves končí kontrakt a je len otázkou, či si „diabli“ poistia všetkých obrancov alebo nie. Treba podotknúť aj to, že zmluva končí novej hviezde v drese New Jersey Timovi Meierovi, to znamená, že na to aby ho podpísali musí pár hráčov odísť.

O tom či sa Šimon Nemec dostane do prvého tímu rozhodne predsezónny kemp. Bola by to určite veľká škoda, ak by sa tam po takej skvelej sezóne nedostal.

Autor: Adrián Glett

Foto: New Jersey Devils/facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *