Miikka Kiprusoff sa dočkal svojho uznania. Legende Calgary Flames vyradia číslo!

Miikka Kiprusoff bude mať svoje číslo 34 v vyradené a vyvesené pod strechou Scotiabank Saddledome arény v Calgary Flames 2. marca, keď budú hostiť Pittsburgh Penguins. Informoval o tom samotný klub.

Ak sa spomenie meno Miikka Kiprusoff, pre vášnivých fanúšikov Flames to znamená mnoho. Fínsky gólman pôsobil v Kanade deväť sezón počas ktorých tu zažil svoje najväčšie individuálne ale aj tímové úspechy. Hoci sa mu Stanley Cup vyhrať nepodarilo, stal sa dostatočné úspešným na to, aby sa jeho číslo v klube už viac neobliekalo!

Zdroj: USA Today

Brankár odohral za frančízu Flames deväť sezón a je historickým lídrom v počte víťazstiev (305), odohraných zápasov (576) a čistých kont (41). Medzi brankármi, ktorí odohrajú viac ako 50 zápasov za klub, je jeho priemer 2,46 gólu na zápas a jeho percento úspešnosti 0,913 čím sa percentuálne radí k tým najlepším gólman aký kedy obliekli dres Calgary Flames.

Stane sa tak štvrtým hráčom, ktorému Flames vyradia svoje číslo, po boku legendárneho útočníka Lannyho McDonalda (číslo 9), krídelníka Jaromeho Iginlu (číslo 12) a brankára Mikea Vernona (číslo 30).

Znamená to pre mňa veľmi veľa. Myslím si, že je to najväčšia pocta, akú môžete ako hráč dostať. Keď hráte dlho v jednej organizácii a keď vám náledne vyradia číslo v ktorom ste hrali, je to obrovské. Neviem, čo povedať. Je to najväčšia pocta, akú môžete dostať, a som na to šťastný a hrdý.

Miikka Kiprusoff
Zdroj: JEFF MCINTOSH/THE CANADIAN PRESS (The Globe and Mail)

Svoju NHL kariéru začínal s tímom San Jose Sharks, ktorý ho vyberali na drafte z roku 1995 v piatom kole. Začiatky neboli jednoduché a na svoj debut čakal vyše piatich rokov. V roku 1999, po skvelej sezóne v Kentucky Thoroughblades (bývalá farma Sharks), si tento gólman vydobil nováčikovskú zmluvu.

Debutoval až v sezóne 2000/2001 kedy odohral päť zápasov za Sharks a o dve sezóny neskôr bol vymenený za 2 kolo draftu z roku 2005. San Jose z neho vyselektovalo Marca-Eduarda Vlasica a Calgary získalo gólmana svetovej triedy na niekoľko rokov.

Zdroj: USA Today

Vo svojej prvej sezóne za Calgary ukázal, že je hoden byť špičkovým brankárom. Za 38 zápasov zaznamenal 1.69 priemer gólu na zápas a pripísaných mu na konto bolo .933%. Svoj tím v tom roku viedol až do samotného finále Stanleyho Pohára kde však podľahli Tampe Bay Lightning v siedmich zápasoch. Aj napriek nadľudským výsledkom v základnej časti sezóny, cena za najlepšieho gólmana sezóny putovala legendárnemu Martinovi Brodeurovi.

Na trofeje však nemusel čakať pridlho. Sezóna 2005/2006 Stanley Cup nepriniesla, za to individuálne sa jednalo pre Kiprusoffa o jednu z najlepších sezón v jeho kariére. V 74 zápasoch zaznamenal 2.07 priemer gólu na zápas a s úspešnosťou .923% sa stal historicky prvým fínskym hráčom ktorý vyhral Vezina trophy. Spolu s ňou vyhral aj Jennings Trophy, udeľujúca brankárovi alebo brankárskej dvojice, ktorí odohrali za tím minimálne 25 zápasov s najnižším počtom strelených gólov.

Miloval som časy v Calgary. Fanúšikovia sú úžasní a je to úžasné miesto na život a hranie. Hokej tu naozaj niečo znamená a bol som hrdý na to, že som mohol nosiť ohnivé ‚Céčko‘ a volať Calgary svojim domovom deväť rokov. Chcel by som poďakovať vlastníkom Flames, organizácii a fanúšikom za čas strávený v Calgary a za túto obrovskú poctu.

Miikka Kiprusoff
Zdroj: The Athletic

V siedmych sezónach po sebe, od roku 2005 až po rok 2012, nastupoval ako brankárska jednotka do viac ako sedemdesiatich zápasov. Po konci kariéry, v roku 2013, mal na konte 623 odohraných zápasov, a patrí tak medzi trojicu fínskych gólmanov s najvyšším počtom odohraných zápasov. S 319 kariérnymi výhrami sa stal druhým najúspešnejším Fínom, za Pekkou Rinnem, ktorý ich má na konte 369.

Dnes sme hrdí, že môžeme stavať na odkaze Flames tým, že vzdávame hold jednému z velikánov histórie Flames. V mene vlastníctva Flames a organizácie blahoželáme Miikkovi k úžasnej kariére a tomuto zaslúženému a vzácnemu úspechu. Sme nadšení, že jeho číslo 34 je zaslúžene vystavené v Scotiabank Saddledome, aby fanúšikovia Flames mohli oslavovať jeho príspevky v nasledujúcich rokoch. A pre mňa osobne to bolo privilégium byť jeho tímovým kolegom. Pod tou maskou sa skrýval neľútostný konkurent, ktorý nám dal sebadôveru a príležitosť vyhrať každú noc. Ďakujem a gratulujem ‚Kipperovi‘.

Craig Conroy, generálny manažér Calgary Flames

FOTO: The Hockey Writers

AUTOR: Matúš Gordiak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *