Najväčší talent slovenského hokeja? Slováci na drafte 2023 #8

Dalibor Dvorský je už niekoľko rokov považovaný za najlepšieho slovenského hráča tohtoročného draftu. Pozíciu slovenskej jednotky mu počas roka len v pár rankingoch zobral Samuel Honzek, avšak predpokladá sa, že prvým vybraným Slovákom bude práve Dvorský a mal by sa zmestiť medzi 10 najlepších hokejistov.

Narodil sa vo Zvolene, kde aj začal s hokejom, ale na Slovensku dlho neostal. Keď mal 9 rokov spolu s otcom sa presťahoval do Švédska. Spočiatku sa dorozumieval len po anglicky, dnes už hovorí plynule aj po švédsky. Od svojich 9 rokov pôsobil mimo Švédska len 2-krát. Prvýkrát v sezóne 2019/20, keď si zahral v doraste Zvolena a v 8 zápasoch si pripísal až 19 kanadských bodov.

V následujúcej sezóne 2020/21 pôsobil taktiež na Slovensku. Aj keď ročník začal vo Švédsku, stihol tam odohrať len 6 zápasov vo švédskom doraste, keďže kvôli pandémií sa švédske mládežnícke súťaže skončili už na jeseň. Dalibor potreboval miesto, kde by mohol pravidelne hrať a to miesto sa preňho našlo v extraligovej Banskej Bystrici.

Počas jeho pôsobenia v srdci Slovenska sa dostal prvýkrát do širšieho povedomia, keď vo veku 15 rokov, 7 mesiacov a 18 dní gólom proti Nitre prekonal 23-ročný rekord Mariána Gáboríka. Celkovo odohral v extralige 20 zápasov so ziskom 4 kanadských bodov, za 2 góly a 2 asistencie.

Udivovať nás neprestal ani v lete 2021. Tentokrát sa na turnaji Hlinka Gretzky Cup dostal do povedomia nielen na Slovensku, ale celosvetovo. S 12 kanadskými bodmi a 8 gólmi sa stal najproduktívnejším Slovákom na turnaji a titul najproduktívnejšieho hráča turnaja mu vzal Matvei Michkov gólom do prázdnej bránky vo finále práve proti Slovensku. Napriek nevydarenému finále to bol historický turnaj so ziskom strieborných medailí.

Dalibor Dvorský počas turnaja Hlinka Gretzky Cup (zdroj: TASR)

Väčšinu sezóny 2021/22 odohral Dalibor vo švédskej juniorke J20 Nationell v drese AIK Štokholm, kde za 33 zápasov získal 40 bodov, pričom strelil 20 gólov. V playoff pridal ďalších 6 zápasov, kde si udržal bilanciu bod na zápas.

Zažil taktiež debut v Allsvenskane, čo je druhá najvyššia súťaž vo Švédsku. Dokopy medzi seniormi odohral 17 zápasov, strelil 2 góly a na 1 prihral. Prvým streleným gólom, respektíve víťazným nájazdom, prekonal rekord ďalšieho kanoniera. Stal sa najmladším zahraničným strelcom gólu v lige, čím prekonal súčasnú hviezdu NHL – Davida Pastrňáka.

Na konci sezóny sa predstavil aj na majstrovstvách sveta do 18 rokov I. divízie, kde sa stal dôležitou postavou pri vybojovaní postupu späť medzi elitu. S 11 bodmi bol druhým najproduktívnejším Slovákom, keď získal o 1 bod menej ako Alex Čiernik.

Novú sezónu začal opäť v juniorke, kde hneď od začiatku dominoval. Po 5 zápasoch, so ziskom 8 bodov, sa presunul do A-tímu kde pôsobil väčšinu sezóny. Strelecky sa v prvom tíme presadil už v 3 zápase. V prvej polovici sezóny predvádzal v Allsvenskane vynikajúce výkony, za 10 odohraných zápasov medzi mužmi strelil 4 góly a pridal aj 2 asistencie.

Nominácia na majstrovstvá sveta do 20 rokov bola po jeho výkonoch viac ako očakávaná. Nastupoval ako center 2. útoku spolu s Alexom Čiernikom a Adam Sýkorom, hral aj na presilovke. Odohral všetkých 5 zápasov, strelil 1 gól, konkrétne v zápase proti USA, ďalej na turnaji získal ešte 2 asistencie a celkovo sa jeho výkony dajú hodnotiť pozitívne.

Dalibor Dvorský počas zápasu s Kanadou na MS do 20 rokov (zdroj: blackhawkup.com)

Po návrate zo šampionátu išli jeho výkony v klube trochu z kopca, nedokázal byť tak produktívny ako na jeseň. Celkovo v prvom tíme odohral 38 zápasov a získal 14 kanadských bodov, čo na 17-ročného hráča nie sú zlé čísla, ale predsa len sa od Dalibora očakávalo trochu viac. V štatistikách má aj 7 zápasov v playoff, tam ale dostal minimálny priestor. V juniorke opäť dominoval, keď si udržal priemer okolo 2 bodov na zápas. V závere ročníka ešte pomohol v playoff dorastu AIK, odohral 4 zápasy a získal 7 kanadských bodov.

Horšie výkony počas jari sa odzrkadlili aj na jeho postavení v rebríčkoch skautov, kde sa čoraz častejšie objavoval mimo TOP10. Pred draftom ho však čakal ešte jeden turnaj, kde si svoje postavenie mohol vylepšiť.

Na majstrovstvá sveta do 18 rokov prišiel ako náš najlepší hráč. V prvých 2 zápasoch možno nebol až tak výrazny, hlavne čo sa týka produktivity, čo viedlo ku kritike jeho výkonov. Avšak každým zápasom sa jeho genialita ukazovala viac a viac. Toto stupňovanie výkonov vyvrcholilo v zápase proti Nemecku, kde zariadil obrat zápasu 4 gólmi a 1 asistenciou. Bol to najvýraznejší hráč nášho tímu a často to pôsobilo akoby hral senior medzi juniormi.

Turnaj sa bohužial pre Slovákov skončil nešťastne, keď obsadili 4. miesto po prehre s Kanadou, kde ešte 70 sekúnd pred koncom vyhrávali 3:2. Dalibor turnaj zakončil s 13 bodmi v 7 zápasoch, pričom strelil 8 gólov. Po skončení šampionátu bol zaradený aj do All-Star tímu turnaja.

Dalibor počas MS do 18 rokov (zdroj: TASR)

Po takomto úspechu na „osemnástkach“ veľa ľudí očakávalo, že bude Dalibor povolaný aj do seniorskej repre počas prípravy pred bližiacimi sa majstrovstvami sveta. Pozvánka bohužial neprišla.

Úspešny turnaj sa ale odrazil na jeho postavení v rankingoch, kde sa opäť pohybuje v TOP10.

Dalibor je kreatívny center s dobrou postavou. V streľbe sa radí medzi najlepších na drafte, hlavne jeho strela zápästím a taktiež jeho „one-timer“. Má veľmi dobrý prehľad v hre, často „riadi“ presilovku a vie vymyslieť veľmi kreatívne prihrávky.

Najväčším atribútom smerom k NHL je jeho hra dozadu, čo z neho robí veľmi komplexného hráča. V súbojoch o puk využíva svoju postavu a svojím prehľadom a čítaním hry perfektne vystihuje príhravky súperov.

Najväčším problémom je jeho korčuľovanie. Nie je zlý korčuliar, no ak sa chce presadiť na vyššej úrovni, bude na tom musieť ešte zapracovať.

Pri debatách o tom, kto by mohol Dvorského draftovať sa najčastejšie spomínaju 3 tímy – Philadephia Flyers zo 7. miesta, Washington Capitals z 8. miesta alebo St. Louis Blues z 10. miesta.

Uvidíme akým smerom sa bude uberať Daliborova kariéra v následujúcej sezóne. Pred pár dňami podpísal zmluvu s tímom IK Oskarshamn, ktorý pôsobí v najvyššej švédskej súťaži SHL, v predchadzajúci vyjadreniach však hovoril, že ak by sa naskytla možnosť, kľudne by nastúpil do NHL už na jeseň.

Autor: Alex Höger

Foto: nhl.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *