Kto sa bude tešiť zo zisku Calder Memorial Trophy za sezónu 2022/23?

Mesto Nashville zažije veľkolepý záver júna. Nielenže sa tu bude konať vstupný draft nádejí a budúcich hviezd NHL, ale už 26. júna sa tu slávne odovzdajú ceny pre najlepších hráčov sezóny 2022/23.

Calder Memorial Trophy sa každoročne udeľuje najlepšiemu nováčikovi NHL. Pod kategóriu „Nováčik“ spadá však len ten hráč, ktorý v predchádzajúcich sezónach odohral maximálne 25 zápasov v najlepšej lige sveta. Kto sa zaradí napokon k takým menám ako Peter Šťastný, Mario Lemieux, Peter Forsberg, ale aj Alexander Ovečkin, Patrick Kane, Auston Matthews, Elias Pettersson či Cale Makar?

Prvým finalistom na zisk prestížnej trofeje sa stal 20 ročný americký útočník a dvojka draftu 2021 Matty Beniers. Už vo svojej premiérovej sezóne (odohral 10 zápasov so ziskom 9 bodov) ukázal, že pre „krakenov“ bude v budúcnosti nenahradiľným hráčom, ktorý dotiahne tím až za Stanley Cupom. To z časti potvrdzoval už v tejto sezóne, veď za 80 zápasov si pripísal 57 bodov (24+33) a čo je podstatnejšie, už v druhej sezóne v histórii klubu Seattlu postúpili aj vďaka Beniersovi do play-off NHL, kde vyradili minuloročného víťaza Stanley Cupu z Colorada, a takmer úspešne vzdorovali Dallasu.

Jeho šance na zisk trofeje budú vysoké. Spomedzi nováčikov je lídrom v kanadskom bodovaní (57), v počte strelených gólov (24), v hodnotení plus/mínus (+14) a v počte asistencií skončil druhý (33).

Matty Beniers (foto: The Seattle Times)

Ďalším adeptom na zisk trofeje je kanadský obranca v službách Buffalo Sabres Owen Power. Jednotka draftu 2021 nastúpila v premiérovej sezóne len do 8 zápasov s bilanciou (2+1). V tohtoročnej sezóne v kádri plnom mladých a dravých hráčov ukázal naplno predovšetkým svoje vysoké hokejové IQ a svoju genialitu v nahrávaní, keď si v drese Sabres pripísal v 79 deuloch31 asistencií a po jeho strelách musel brankár až v 4 prípadoch loviť puk zo svojej siete.

Ani v jeho prípade nie sú šance na zisk trofeje malé. Stal sa najproduktívnejším obrancom spomedzi nováčikov, s počtom 31 asistencii taktiež prvý a v hodnotení plus/mínus skočil druhý (+10).

Owen Power (foto: WIVB.com)

Hráč, ktorý uzatvára menoslov finalistov na zisk Calder Memorial Trophy je kanadský brankár Stuart Skinner. 24 ročný Skinner, ktorého si vybral Edmonton v 3. kole draftu 2017 z celkového 78. miesta chytal až do tejto sezóny v AHL, prevažne v tíme Bakersfield Condors. Cez sezónu 2020/21 si pripísal premiérový zápas v drese Edmontonu Oilers a o sezónu na to nastúpil do brány Oilers až v 13 prípadoch, v ktorých si udržal úspešnosť zákrokov na úrovni 91.3%.

V tejto sezóne nastúpil do brány A-tímu 50-krát, čo z neho rázom robí brankára s najvyšším počtom zápasov aj výhier (29) a medzi brankármi s aspoň 10 štartmi aj tretiu najvyššiu úspešnosť zákrokov (91,4 percenta).

Stuart Skinner (foto: The Hockey Writers)

Autor: Matúš Kružliak

Foto: NHL.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *