Prečo Wayne Gretzky nikdy nevyhral? TOP 4 hviezdy, ktoré nevyhrali Calder trophy.

Calder trophy je trofej, ktorá sa každoročne udeľuje najlepšiemu nováčikovi NHL. Našli sa však aj hviezdni hráči, ktorí napriek svojej úspešnej prvej sezóne prehrali súboj o túto trofej.

Sidney Crosby (2006)

Sidney Crosby bol už pred draftom ospevovaným menom, ktoré sa malo stať hviezdou ligy na ďalšie dekády. Po drafte, v ktorom bol draftovaný na 1. mieste, zažil nováčikovskú sezónu hodnú megahviezdy NHL. So 102 bodmi bol na konci sezóny 6. najlepším hráčom celej NHL. Aby toho nebolo málo, druhý hráč vo vtedajšom tíme Pittsburghu Penguins Sergei Gonchar mal na konte 58 bodov. Takýto výkon si bezpochyby zaslúži Calder trophy. Avšak v tejto sezóne debutovala aj jednotka draftu 2004 Alexander Ovechkin, a práve ten bol dôvodom Crosbyho neúspechu. Nazbieral 106 bodov a nepustil tak k výhre práve Crosbyho.

Zdroj: Dave Sandford/Getty Images for NHL

Ron Hextall (1987)

Legendárneho brankára Philadelphie Flyers pozná asi každý. Zapísal sa do histórie ako prvý brankár, ktorý vstrelil gól priamou strelou (prvým, ktorý mal pripísaný gól na svoje konto, bol Martin Brodeur). Do nováčikovskej sezóny naskočil ako 22-ročný a hneď v tej istej sezóne sa stal aj víťazom Vezinovej trofeje za najlepšieho brankára. Túto trofej vyhral vďaka 90,2% úspešnosti zákrokov, čo bola v tej sezóne tou najvyššou. Napriek týmto výkonom mu to na zisk Calder trophy nestačilo. V tom roku ju vyhral hráč Los Angeles Kings Luc Robitaille, ktorý získal 84 bodov.

Zdroj: NHL

Patrik Laine (2017)

Bodovo to uňho v prvej sezóne nebolo najhoršie. Získal 64 bodov, no to, čo ho zdobilo, bolo strieľanie gólov. V sezóne 2016-2017 skóroval až 36-krát a spravil dojem na celú ligu. Na zisk Calder trophy mu to však nestačilo aj napriek tomu, že to bol pomerne slušný výkon. Výhercom sa v tom roku stal Auston Matthews, ktorý ho prekonal o 5 bodov. V tejto chvíli tak už len zostáva polemizovať, čo by sa stalo ak by sa Laine v tej sezóne nezranil a nevynechal by tak 9 zápasov.

Zdroj: The Toronto Star

Wayne Gretzky (1980)

Pre niektorých možno nemysliteľné, ale Wayne Gretzky naozaj nevyhral Calder trophy. Gretzky už v 17-tich rokoch dosahoval neuveriteľné výsledky. V juniorskej OHL nazbieral za 63 zápasov 182 bodov. Z tohto dôvodu chcel prejsť na hranie hokeja na profesionálnej úrovni. V NHL však v tej dobe nemohol hrať hráč, ktorý nedovŕšil 20 rokov. Gretzky sa na základe tohto pravidla rozhodol, že začne hrať vo vtedy konkurenčnej World Hockey Association (WHA), ktorá nemala vekové obmedzenia. V roku 1979 sa WHA spojila s NHL a povolila štart všetkým hráčom z WHA bez ohľadu na vek. Na zisk Calder trophy je v zásade nutné štartovať aspoň v 25 zápasoch NHL. Gretzky v prvej sezóne NHL odohral 79 zápasov a získal v nich 137 bodov a stal sa najlepším hráčom v asistenciách. Liga však zobrala do úvahy práve predchádzajúcu sezónu, kde vo WHA nedodržal podmienky (neodohral 25 zápasov), a tak nemal nárok byť súčasťou hráčov, ktorí mohli Calder trophy vyhrať. Miesto neho ju v roku 1980 vyhral Ray Bourque, ktorý nazbieral 65 bodov v 80 zápasoch.

Zdroj: AP Photo

Autor: Ján Koštial

Foto: Sports Illustrated

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *