Sezóna 2022/2023 je u konca, šampióni sú hráči Las Vegas Golden Knights.

„Rytieri“ predviedli svojmu mestu pravú párty v štýle Vegas, od oslnivých prihrávok cez hattrick Marka Stonea až po oslavy všetkých gólov, a v utorok večer získali prvý Stanleyho pohár pre mladú organizáciu, keď zvíťazili 9:3 nad vyčerpanou Floridou Panthers.

Vegas ukončilo sériu v piatich zápasoch a získalo pohár pred búrlivým rekordným počtom 19 058 divákov v T-Mobile Arene, ktorí prehlušili predzápasové predstavenie útočníka Jonathana Marchessaulta a brankára Adina Hilla a povzbudzovali až do záverečnej sirény.

Do piateho zápasu finálovej série medzi Las Vegas Golden Knights a Floridou Panthers síce vstúpili lepšie hostia, ale aj vďaka skvelým zákrokom brankára Adina Hilla, bol stav necelých 12 minút nezmenený. O prvý gól v zápase sa postaral kapitán Vegas Mark Stone vo vlastnom oslabení. Stone využil nepresnú prihrávku Sama Bennetta na Cartera Verheagheho a v samostatnom úniku nekompromisne zavesil.

Na gól Marka Stona nadviazal o necelé 2 minúty Nicolas Hague, ktorý ťažil z výbornej práce Jacka Eichela. Eichelov krásny prienik najskôr zastavil hokejkou brankár Bobrovsky a puk, ktorý ostal ležať v bránkovisku si našiel dôrazný obranca Nicolas Hague.

Do druhej tretiny opäť vstúpili lepšie hráči Panthers a zásluhou svojej aktivity, boli odmenený gólom na 1:2 z hokejky Aarona Ekblada.

Po góle Ekblada sa hráči Vegas „nakopli“ a to, čo predviedli v poslednej 10-minútovke druhej tretiny bolo naozaj ohromujúce. Vegas strelilo v poslednej 10-minútovke štyri góly, keď sa postupne presadili hráči ako Alec Martinez, Reilly Smith, Mark Stone a Mike Amadio.

Aj napriek tomu, že sa v 3. tretine Florida snažila streliť gól, proti bol však neuveriteľný Adin Hill. V 48. minúte už na 7:1 zvýšil Ivan Barbashev, ktorý dorazil do brány bekhendovú strelu fantasticky hrajúceho Jacka Eichela. Na tento gól síce „panteri“ dokázali rýchlo odpovedať dvomi gólmi, zásluhou Reinharta a Bennetta, avšak pri hre bez brankára Florida dostala ďalší gól s hokejky Marka Stona, pre ktorého to bol v play-off len druhý hattrick v kariére. Stoneov hattrick bol vôbec prvým vo finále Stanleyho pohára od roku 1996, keď ho dosiahol Peter Forsberg z Colorada, takisto proti Panthers.

Hráči Vegas sa definitívne rozlúčili s mimoriadne úspešnou sezónou necelú minútu pred koncom, keď svoju vlastnú strelu dorazil za chrbát Bobrovského Nicolas Roy.

Víťazom Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off sa stal Jonathan Marchessault, ktorý ukončil play-off s 10-bodovou sériou. Marchessault si za 22 zápasov v tohtoročnom play-off pripísal 25 kanadských bodov za 13 gólov a 12 asistencií. Marchessault sa stal prvým nedraftovaným hráčom, ktorý získal Conn Smythe Trophy od čias Wayna Gretzkyho (1988).

,,Dlho sme čakali na tento moment. Nemôžem byť viac hrdý na náš tím, na našu organizáciu. Každý sa v rôznych momentoch posilnil, a preto sme víťazi.“

Povedal víťaz Conn Smythe Trophy Jonathan Marchessault.

„Rytieri“ nastavili štandard, ako by mala vyzerať expanzná franšíza, ktorá sa dostala do finále pohára vo svojej prvej sezóne a do play-off v každom roku okrem jedného. Z pôvodného tímu 2017/2018, ktorý vo finále prehral v piatich zápasoch s Washingtonom Capitals, zostalo len sedem hráčov.

Títo hráči v ten večer sledovali, ako Capitals korčuľujú so Stanleyho pohárom, ale potom dostali šancu urobiť to isté v utorok, aby naplnili snahu majiteľa Billa Foleyho získať Stanley Cup do šiestich rokov.

Víťazstvo nad Floridou ospravedlnilo mnohé kroky, ktoré vedenie „rytierov“ v priebehu rokov urobilo, aby pretvorilo súpisku. Stone, Eichel a Alex Pietrangelo sú najvýraznejšími hráčmi, ktorých Vegas získalo, aby sa dostalo do tohto momentu.

A nemôžeme zabudnúť na Brucea Cassidyho, najatý týždeň po tom, čo ho vlani vyhodili z Bostonu Bruins. Vo Vegas sa ukázal sa ako tréner, ktorý prepísal ich históriu.

,,Prišiel, priniesol do našej šatne intenzitu, ktorú sme možno potrebovali. Chcel vyhrať rovnako veľmi ako všetci ostatní v tejto šatni.“

Povedal kapitán Vegas Mark Stone.

Cassidy zdanlivo stlačil všetky správne tlačidlá, aby pomohol Vegas stať sa najlepším tímom Západnej konferencie a potom aj šampiónom NHL.

,,Je to skvelý príbeh, som veľmi, veľmi vďačný, že som dostal ďalšiu príležitosť. Som tu len preto, aby som si robil svoju prácu, a to sa mi podarilo.“

Uviedol tréner Las Vegas Bruce Cassidy.

„Rytieri“ vyhrali aj s nepravdepodobnou jednotkou brankárom Adinom Hillom, ktorý sa na začiatku play-off zranil. Laurent Brossoit bol jednotkou, kým v treťom zápase série druhého kola proti Edmontonu Oilers neodišiel so zranením, a potom dostal šancu Adin Hill, ktorý svojimi neuveriteľnými výkonmi dostal Vegas na vrchol.

,,Ako dieťa o tom snívate každý deň. Byť tu s touto skupinou chlapcov, v tomto meste, v tejto budove, je splnený sen.“

Povedal brankár Golden Knights Adin Hill.

Nezabudnuteľný okamih to bude aj pre Jacka Eichela. Jack Eichel je víťazom Stanleyho pohára v tíme Vegas Golden Knights necelé dva roky po operácii krku, z ktorej sa predtým žiadny hráč NHL nevrátil. Je to triumfálny okamih pre hráča, ktorého kariéra sa pre zranenie čiastočne prerušila.

Golden Knights spočiatku verili, že Eichel podstúpi operáciu krku, ktorú ešte žiadny iný hráč NHL nepodstúpil a nevrátil sa z nej. V novembri 2021 ho získali od Buffala Sabres v rámci veľkolepej výmeny a dali mu povolenie podstúpiť umelú výmenu platničky.

Eichel vynechal tri mesiace, kým sa vrátil do zápasového diania, a stal sa tak chlapcom z plagátu operácie, ktorú odvtedy podstúpili aj ďalší hráči ako Tyler Johnson z Chicaga a Joel Farabee z Philadelphie.

Dvadsaťšesťročný Eichel bol počas play-off najlepším univerzálnym hráčom tímu, centrom prvej formácie, o ktorom vedenie Vegas vedelo, že ho potrebuje na zisk prvého Stanley Cupu v histórii. V 22 zápasoch zaznamenal 26 bodov (6+20), stal sa tak najproduktívnejším hráčom v play-off a riadil veľkú časť hry v ofenzíve aj defenzíve.

,,O tom sníva každý. Keď prídete do takejto organizácie, očakávate, že s ňou vyhráte Stanley Cup. Je to výnimočné miesto na hranie.“

Uviedol najproduktívnejší hráč v play-off Jack Eichel.
Members of the Vegas Golden Knights pose with the Stanley Cup after the Knights defeated the...
Zdroj:AP Photo/John Locher

Autor: Adrián Glett