Sezónu začal v Nových Zámkoch, teraz je držiteľom prestížneho pohára! Slováci na drafte 2023 #4

Minulú sezónu sa nečakane stal posilou Nových Zámkov, túto sezónu zas z Nových Zámkov trochu nečakane odišiel. V oboch prípadoch sa to nakoniec skončilo dobre. Martin Mišiak patrí medzi našich najlepších útočníkov na tohtoročnom drafte a v tomto článku sa obhliadneme nielen za jeho výbornou draftovou sezónou, ale aj všetkému čo jej predchádzalo.

Martin sa narodil v Banskej Bystrici, s hokejom však naplno začal až v Slovane Bratislava, kde pôsobil 3 roky. Následne sa s rodičmi presťahoval do Česka, kde hral za Hodonín a potom Kometu Brno. Jeho otec sa v roku 2014 spolupodieľal na založení projektu HMS Select. V tomto projekte okrem Martina pôsobili aj hráči ako Juraj Slafkovský, Filip Mešár, Šimon Nemec, Adam Sýkora či Servác Petrovský. Na turnajoch si zahrali proti hráčom ako Shane Wright, Joakim Kemell alebo Matthew Savoie.

,,Nečakali sme, že to bude mať až taký úspech. Robili sme to ako oddaní rodičia, ktorí chceli, aby sa deti hokejom bavili. Nemali sme však ciele robiť to na profesionálnej úrovni. Teraz, keď vidíme, ako sa hráči dokážu uplatňovať, sme z toho veľmi príjemne prekvapení,“

povedal v rozhovore pre tvnoviny.sk Peter Mišiak

Na sezónu 2019/20 sa presunul do fínského JYP Jyväskylä, kde hral za ich tím do 16 rokov. Aj keď jeho čísla nemusia vyzerať dobre, Martinovi sa vo Fínsku páčilo. Jeho pôsobenie v krajine tisícich jazier však prekazila pandémia koronavírusu. Napriek tomu mu však Fínsko dalo veľa, hlavne po mentálnej stránke, keďže tam bol sám, bez rodičov.

Po konci vo Fínsku sa mu naskytla príležitosť pôsobiť v nasledujúcej sezóne v projekte osemnástky. Hral hlavne v druhej najvyššej slovenskej súťaži, kde si ako 16-ročný pripísal 3 góly a 4 asistencie v 19 zápasoch. Po tejto vydarenej sezóne prišla ponuka od Nových Zámkov. V príprave patril medzi najproduktívnejších hráčov a tak niet divu, že na juhu Slovenska začal sezónu v slovenskej extralige.

„Kontaktovali ma z manažmentu klubu, že či by som nechcel hrať za Nové Zámky, že by mi dali priestor. Neváhal som, odohral som prípravu a nakoniec som zostal,“

povedal Martin pre tvnoviny.sk
Zdroj: Facebook HC Nové Zámky

Hneď na začiatku sezóny však dostal tvrdé privítanie do extraligy. V 3. kole proti Banskej Bystrici si Martin preberal puk pri mantineli, keď sa otočil pocítil silný náraz. Na ľad ho faulom už v 40-tej sekunde poslal Kanaďan Marc-Olivier Crevier-Morin, ktorý dostal trest 5 minút plus do konca zápasu. Našťastie sa mu, až na pár odrenín, nič vážne nestalo a nakoniec si v zápase pripísal aj asistenciu.

„Prebral som si puk a nie ideálne som sa pozrel za seba. Keď som sa otáčal ani som nestihol dvihnúť hlavu a už som ležal na ľade. Veľa si toho zo spomínaného momentu nepamätám,“

okomentoval Martin Mišiak tvrdý hit pre sportnet.sk

Mišiak odohral v drese Nových Zámkov výbornú sezónu. V priebehu ročníka si zahral vo všetkých 4 útokoch a sezónu zakončil s 10 kanadskými bodmi za 4 góly a 6 asistencií, pričom odohral 46 zápasov. Najlepší zápas odohral v závere sezóny, konkrétne v predposlednom kole extraligy proti Nitre. V zápase si pripísal 2 góly a 1 asistenciu. Bohužial, Nové Zámky nakoniec skončili na 11. mieste a nepostúpili do vyraďovacej časti.

Napriek neúspechu postúpiť do playoff sa Martinova sezóna ešte neskončila. O necelý mesiac sa zúčastnil Majstrovstiev sveta do 18 rokov I. divízie. Zvyčajne nastupoval v 1. útoku so Samuelom Honzekom a Petrom Repčíkom. Dokázal streliť 1 gól a na ďalšie 4 prihral. Na konci turnaja sa tešil z postupu späť medzi elitu.

Na základe jeho výborných výkonov v extralige a aj na spomínaných majstrovstvách si ho na CHL Import Drafte vybral z 2. miesta tím Saginaw Spirit. CHL Import Draft je udalosť, pri ktorej si tímy z 3 najlepších kanadskyćh juniorských líg (OHL, WHL a QMJHL) vyberajú do svojho tímu hráčov mimo Kanady a USA.

V lete 2022 sa zúčastnil odložených Majstrovstiev sveta do 20 rokov, veľmi si však nezahral. Prvý zápas proti Česku bol na súpiske len ako 13. útočník, v ďalšom zápase sa na súpisku ani nedostal a zvyšné 2 zápasy odohral vo 4. formácií. V posledom zápase základnej časti proti Fínom si pripísal asistenciu a tam sa aj turnaj pre Slovákov skončil, kedže sme nakoniec v tabuľke skončili na poslednom mieste.

Jeho draftový ročník začal rovnako ako ten minulý, v drese Nových Zámkov. Pravidelne nastupoval ako krídelník 3. útoku, prezentoval sa najmä výborným korčuľovaním a na to, koľko dostával priestoru hral dobre. Avšak v prvej polovici sezóny sa mu nepodarilo streliť ani jeden gól.

Na súpisku Majstrovstiev sveta do 20 rokov sa spočiatku nedostal, ale v druhom zápase na turnaji proti USA sa nešťastne zranil Samuel Honzek. Ako náhradu si trenéri vybrali práve Mišiaka. Hral hlavne v 3. alebo 4. útoku, veľa priestoru nedostal a turnaj ukončil bez bodového zisku. Opäť sa prezentoval svojou bojovnosťou, tvrdosťou a výborným korčuľovaním.

Martin Mišiak oslavuje s Róbertom Bačom gól na 2:3 proti Kanade (zdroj: sportnet.sk)

Najviac ho určite mrzí zápas proti Kanade, ktorý mohol aj rozhodnúť. Približne 8 minút pred koncom 3. tretiny, tesne po tom, ako sme vyrovnali na 3:3, dostal Adam Sýkora puk na hranici nášho obranného pásma. Výborne zrýchlil, v pravom kruhu na vhadzovanie zastavil a otočil sa, čím sa zbavil 2 kanadských obrancov. Na druhej strane korčuľoval Mišiak úplne sám, dostal puk a v ceste mu stál už len brankár Milic. Snažil sa to umiestniť do pravého vinkla, no trafil iba Milicovu lapačku.

Po majstrovstvách sa vrátil do Nových Zámkov. V drese býkov však odohral len 6 zápasov (s výbornou bilanciou 2+1) a rozhodol sa presunúť zámoria. Ako dôvod uviedol nespokojnosť s nedostatkom herného priestoru. Do klubu, ktorý si ho vybral na CHL Import Drafte však neputoval. Vybral si americkú cestu a presunul sa do tímu Youngstown Phantoms v USHL.

„Hrá vo vysokom tempe a tvrdo napáda, čo bolo vidieť najmä na MSJ v zápase proti Kanade. So svojou pracovnou morálkou a šikovnosťou môže raz byť efektívny a produktívny krídelník druhého či tretieho útoku. Pravidelne vyhráva osobné súboje a zavádza puk do nebezpečných oblastí v útočnom pásme,“

napísal o Mišiakovi pred presunom do USHL expert Tony Ferrari

V prvom zápase v USHL sa Martinovi hneď poradilo streliť gól. Bol to jeho prvý gól v tejto sezóne. Napriek tomu si však na zámorský ľad a prostredie musel postupne zvykať. Jeho výkony sa ale zápas od zápasu zlepšovali. Na konci februára predviedol nádherný nájazd, pri ktorom doslova „vymiešal“ brankára a oslávil ho ako slávny Ronaldo.

Veľkou zmenou po príchode do USA bolo to, že po pár zápasoch začal hrávať na pozícií centra a nie na krídle. Ako sme spomínali, stupňoval svoje výkony. Počas základnej časti odohral 27 zápasov, kde strelil 6 gólov a na 11 prihral. V playoff sa však odtrhol z reťaze a naplno ukázal svoje kvality.

Bol centrom prvého útoku a svoj tím doviedol až do finále. V semifinálovej sérií proti Chicagu si v 4 zápasoch pripísal až 7 kanadských bodov. Vo finále so spoluhráčmi doslova „zmietol“ tím Fargo Force 3:0 na zápasy, získal prvý Clark Cup v histórií klubu a s 10 kanadskými bodmi bol 3. najproduktívnejším hráčom playoff. Z trofeje sa tešil ešte jeden Slovák – Pavol Funtek.

Martin Mišiak počas osláv po finálovom zápase Clark Cupu (zdroj: vindy.com)

Martinovi skauti predpokladajú výber v 3. až 4. kole draftu, mal by sa zmestiť do prvej stovky vybraných hráčov. Mišiak je dobre stavaný, má veľmi dobré korčuľovanie, je výborný na forčeku a dobre číta hru. Počas roka zlepšil svoje prihrávky, v USHL sa začal chytať aj strelecky a ako center zaujal aj na vhadzovaniach. Svoje korčuľovanie výborne využíva pri prechode do útočného pásma. Má potenciál na to, aby sa v NHL stal „two-way“ centrom druhého alebo tretieho útoku.

Autor: Alex Höger

Foto: sportnet.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *