Trápiaci sa Edmonton zachraňuje Draisaitl. Čo by sa stalo nebyť jeho?

Leon Draisaitl, nemeckého útočníka si na drafte v roku 2014 vybral Edmonton Oilers celkovo z tretej pozície, čím sa stal najvyššie draftovaným nemeckým hráčom. Možno sa niekomu môže zdať že vyššie draftovaným Nemcom bol Dany Heatley, ktorý bol draftovaný ako druhý na drafte v roku 2000, ten sa síce narodil v Nemecku, ale jeho život sa spája s Kanadou, kde vyrastal.

Po skvelých nováčikovských sezónach si Draisaitl v roku 2017 „vydupal“ kontrakt vo výške 8,5M na 8 rokov. V tom čase Edmonton nemal čo stratiť a tak Draisaitlovi tento kontrakt len veľmi neochotne ponúkli. To sa ukázalo ako najlepší krok to strany Oilers. Draisaitl s výnimkou covidovej sezóny ťahá už 4 po sebe idúce 100 bodové sezóny.

Táto sezóna je o niečo špeciálna ako tie predošlé, nakoľko si dokázal vylepšiť svoje kariérne maximum v počte bodov v základnej časti. Draisaitl si v 80-tich zápasoch pripísal neuveriteľných 128 kanadských bodov. Viac bodov mal na svojom konte len jeho parťák Connor McDavid (153).

Kde však Draisaitl zatieňuje McDavida je play-off. Edmonton v ňom narazil na skvele hrajúcich LA Kings a je to séria, ktorá nám prináša naozaj skvelý hokej. Po štyroch zápasoch je stav série vyrovnaný 2:2 a to, že je to naozaj vyrovnaná séria svedčia aj 3 predĺženia.

Nebyť však Leona Draisaitla, táto séria by nebola tak napínavá a Edmonton by odchádzal len s dlhým nosom. Draisaitl si v týchto štyroch zápasoch pripísal už 9 kanadských bodov za 5 gólov a 4 asistencie. To, že je naozaj kľúčovým hráčom svedčí fakt, že bol na ľade pri všetkých 14-tich góloch Oilers v tejto sérii.

Zdroj: Andy Devlin

Tieto čísla by boli ešte viac do očí bijúce, keby sa Draisaitl už nestal neuveriteľným hráčom na play-off. Jeho kariérny priemer bodu na zápas v play-off je 1.659, čo ho radí na druhé miesto v histórii medzi hráčmi s minimálne 50-timi bodmi v play-off, hneď za Waynom Gretzkym (1.837).

Keďže Draisaitl je najlepším strelcom ligy v presilovkách a jeho obojsmerná hra nie je tak vychvaľovaná ako u niektorých iných superhviezd, nezdá sa, že by bol jasným kandidátom na zvýšenie svojej hry v play-off. Môže tiež trpieť stereotypmi o húževnatosti európskych hráčov. A o tom, že tridsiatnici z kanadského vidieka môžu byť v tomto období viac oslavovaní ako hráči s vynikajúcimi schopnosťami.

Zároveň Draisaitl v minulosti získal Art Ross trophy, Hart trophy, ale aj Ted Lindsay Award, ktorá sa každoročne udeľuje najužitočnejšiemu hráčovi základnej časti. Je to tiež silný hráč, ktorého je veľmi ťažké odstaviť od puku a nikdy neposkytol dôvod na pochybnosť o svojej tvrdosti. To, čo dokázal, je pozoruhodné, ale nie šokujúce.

Diskusie o neschopnosti Oilers dosiahnuť v posledných rokoch úspech v play-off sa zvyknú sústrediť na premrhanie McDavidových či Draisaitlových najlepších rokoch.

V nedeľu sa zdalo, že Edmonton je na pokraji ďalšieho sklamania v play-off, ale späť ho potiahol hráč, ktorý nikdy nesklame, keď na zápase záleží najviac. Ak sa chcú Oilers vyhnúť na prvý pohľad prekvapujúco ťažkej sérii prvého kola, zdá sa, že budú potrebovať viac kúziel od najkonzistentnejšieho hráča play-off v NHL.

Autor: Adrián Glett

Foto: NHL.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *