Jurčov prvý gól vo Švajčiarsku a slovenský mladík blízko debutu vo Švédsku! – Slováci v zahraničí

Za hranicami Slovenska pôsobí veľa kvalitných slovenských hokejistov a pomocou tejto rubriky vám každý týždeň prinesieme informácie o tých Slovákoch, ktorým sa v zahraničí darilo najviac.

Prvý gól Tomáša Jurča v drese Davosu

Debut vo švajčiarskej lige bol pre Jurča náročný, keďže zmluvu so svojím nový klubom podpísal len deň pred zápasom a spoluhráčov prvýkrát videl počas rozcvičky pred zápasom.

Následujúci zápas sa mu však vydaril oveľa viac. Do zápasu nastúpil ako krídelník tretej formácie a za necelých 15 minút, ktoré odohral, sa mu podarilo streliť gól a to hneď aj víťazný.

Jurčo má s zmluvu so švajčiarským klubom podpísanú iba na mesiac, keďže Davos v úvode sezóny trápia zranenia.

Čiliak jeden z najlepších vo Francúzsku

Po nie úplne vydarenej sezóne v Komete Brno sa Marek Čiliak na túto sezónu presunul do francúzského Marseille a zatiaľ sa mu darí viac ako výborne.

Cez víkend odohral 2 zápasy, obidva sa skončili výsledkom 3:2, avšak z víťazstva sa radoval iba raz. V oboch zápasoch podal skvelé výkony a úspešnosť si udržal nad hranicou 92%.

Celkovo si v sezóne udržal už dvakrát čisté konto a jeho priemerná úspešnosť je na úrovni 94,3%, čím sa momentálne drží na druhom mieste v rebríčku brankárov Ligue Magnus.

Marek Čiliak v drese Komety Brno (zdroj: Profimedia)

Slovenská dvojica z Litvínova

Výborný týždeň zažila aj slovenská dvojica z českého Litvínova. Matúš Sukeľ vynechal prvý zápas proti Hradcu Králové kvôli chorobe, avšak v tých ďalších dvoch dokázal streliť 2 góly a na ďalšie 2 prihrať.

Litvínov tažil aj zo skvelých výkonov Matej Tomeka v brankovisku. V zápasoch proti Hradcu Králové a Mladej Boleslavi predviedol až 70 zákrokov a jeho úspešnosť zákrokov bola vyššia ako 94,5%. Litvínov vyhral všetky tri zápasy a tento týždeň stratil iba jeden bod proti spomínanému Hradcu Králove.

Jenčko blízko debutu v SHL

Po skvelých výkonoch vo švédskej juniorke, kde patril medzi 10 najproduktívnejších hráčov ligy sa Malmö rozhodlo povolať Jenčka do prvého tímu, avšak zápasy proti MODO a Örebru sledoval len zo striedačky.

Celkovo si v tejto sezóne pripísal v 10 zápasoch15 kanadských bodov vo švédskej lige do 20 rokov. Pri takýchto výkonoch bude debut v SHL len otázkou času a Slovensku by mohol byť veľmi nápomocný aj na majstrovstvách sveta do 20 rokov.

Daniel Jenčko v drese Malmö Redhawks (zdroj: Malmö Redhawks)

Trápenie Slovákov vo Švédsku

Na rozdiel od Jenčka v SHL pravidelne nastupuje trojica Slovákov – Marek Hrivík, Peter Cehlárik a Dalibor Dvorský. Prvý dvaja menovaný hrajú spoločne za tím Leksandu. Napriek tomu, že sa im darí individuálne, dokopy už nazbierali 9 kanadských bodov za 5 zápasov, tímove výkony sú na bode mrazu.

V posledných dvoch zápasoch nezískal Leksand ani bod, strelil iba jeden gól a až 7 gólov inkasoval. Na jediný gól Leksandu prihrával Peter Cehlárik.

Dvorskému sa v Oskarshamne nedarí ani individuálne, ani tímovo. Za 6 odohraných zápasov si nepripísal ani bod a jeho tím je s 2 bodmi na dne ligovej tabuľky.

Marek Hrivík v drese Leksandu (zdroj: leksand.se)

Autor: Alex Höger

Titulná foto: sport.ch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *