Hlinka Gretzky Cup je najprestížnejší hokejový turnaj vo vekovej kategórií do 18 rokov, dokonca prestížnejší ako majstrovstvá sveta v tejto vekovej kategórií. Tohtoročný Hlinka Gretzky Cup je už za rohom a preto sme sa rozhodli priblížiť vám históriu tohto turnaja a aj to prečo je vlastne tak prestížny.
Prvý turnaj sa odohral v roku 1991, vtedy mal ešte názov Phoenix Cup a hostili ho dve japonské mestá Sapporo a Yokohama. Zúčastnili sa ho 4 krajiny – Japonsko, USA, Kanada a Sovietsky Zväz. Turnaj sa hral podobným systémom, aký funguje napríklad vo futbale. Každý tím odohral dva zápasy s každým súperom, za výhru tím získal 2 body a za remízu získali oba tímy 1 bod, predlženie sa nehralo. Sovietsky Zväz na tomto turnaji získal titul, druhé miesto obsadila Kanada, tretie skončilo USA a Japonsku ostala posledná priečka.
Od roku 1992 do roku 1995 sa turnaj konal 3-krát v Japonsku pod názvom Pacific Cup a raz v Mexiku, konkrétne v roku 1994, pod názvom La Copa Mexico. Systém sa mierne zmenil, namiesto dvoch vzájomných zápasov hral každý tím s každým súperom len raz. V tomto období hrali na turnaji stále len 4 krajiny – Rusko, Kanada, USA a Japonsko.
V sezóne 1996/1997 sa turnaj konal prvýkrát v Kanade, konkrétne v mestách Nelson a Castlegar. Prvýkrát došlo aj k zmene krajín, Rusko nahradilo Fínsko, ktoré nakoniec skončilo na poslednej priečke.
Zásadná zmena prišla v lete 1997, keď sa turnaj prvýkrát konal v Európe, konkrétne v Česku. Okrem domácich sa na turnaji zúčastnilo ešte Slovensko a Kanada. Zmenil sa aj názov, z pôvodného Pacific Cupu sa stal Nations Cup. Následujúci ročník sa konal na Slovensku a k týmto trom krajinám sa pridalo ešte Bielorusko. V ďalších dvoch rokoch bolo Bielorusko nahradené USA.
K rozšíreniu počtu krajín došlo prvý raz v roku 2001, vtedy sa na turnaji k pôvodným krajinám pridalo ešte Švajčiarsko, Rusko a Švédsko, USA sa v tomto roku turnaja nezúčastnilo.
Ďalšie rozšírenie prišlo hneď ďalší rok, tentokrát sa počet krajín zvýšil na 8, konkrétne to bolo Slovensko, Česko, Rusko, Kanada, USA, Švédsko, Fínsko a Švajčiarsko. Od tohto roku sa účastníci turnaja nemenili až do roku 2021, keď Nemecko nahradilo Rusko.
Rozšírenie na 8 krajín nebola jediná veľká zmena, ktorá v roku 2002 v rámci turnaja nastala. Po tom, ako sa predchádzajúcich 5 rokov Česko a Slovensko striedalo v hostení turnaja, v tomto roku sa rozhodli usporiadať turnaj spoločne.
Účastníci sa rozdelili do dvoch skupín, pričom jedna hrala v Česku a druhá na Slovensku. V playoff hrala každá krajina a bolo rozdelené na 2 časti, časť o 5. až 8. miesto a časť o 1. až 4. miesto. V časti o 1. až 4. miesto hrali tímy, ktoré v základnej časti obsadili 1. a 2. miesto. Prvý tím z prvej skupiny hral proti druhému tímu z druhej skupiny a naopak. Víťazi týchto zápasov hrali proti sebe o titul a porazení o 3. miesto.
Rovnako to fungovalo v časti o 5. až 8. miesto, avšak tam boli tímy, ktoré boli v základnej časti na 3. a 4. mieste. Tento formát sa neskôr zmenil a teraz hrajú tímy, ktoré v základnej časti obsadili 3. priečku o celkové 5. miesto na turnaji a tímy, ktoré obsadili 4. miesto bojujú o celkové 7. miesto.
Česko a Slovensko spoločne usporiadalo všetky turnaje od roku 2002 až do roku 2018, odvtedy naše dve krajiny usporiadavajú turnaj každý druhý rok, pričom sa striedame s Kanadou.
Názov tohto turnaja sa menil ešte niekoľkokrát, v roku 2003 sa názov zmenil z Nations Cup na U-18 Junior World Cup. Toto pomenovanie vydržalo len 3 roky a v roku 2007 sa názov opäť zmenil, tentokrát na Ivan Hlinka Memorial Tournament. Posledná zmena názvu prišla v roku 2018, keď vzniklo súčasné pomenovanie Hlinka Gretzky Cup. Celkovo tento turnaj niesol už 7 názvov.
Prešli sme si celú históriu turnaja, stále sme si však nepovedali, prečo tento turnaj v zámorí považujú za kvalitnejší ako majstrovstvá sveta do 18 rokov. Dôvod je jednoduchý a je ním obdobie, počas ktorého sa turnaje konajú.
Majstrovstvá sveta do 18 rokov sa zvyčajne konajú na konci apríla, respektíve začiatku mája. V tomto období však v zámorí ešte prebieha playoff vo väčšine junioriek a teda často sa na šampionát nedostanú tí najlepší hráči, ktorých môžu krajiny ponúknuť. Najviac to samozrejme ovplyvňuje Kanadu a USA.
Naopak Hlinka Gretzky Cup a odohráva v ideálnom termíne, vždy v lete na prelome júla a augusta. Hráči majú dostatok času na regeneráciu aj po náročnom playoff v juniorke a začiatok sezóny je ešte ďaleko, kedže sezóny v juniorkách začínajú až v septembri. Preto sa na Hlinka Gretzky Cup často dostanú oveľa lepší hráči ako na majstrovstvá sveta.
Rekordy a zaujímavosti
Hlinka Gretzky Cup nespadá pod IIHF, kedže oni majú svoj vlastný turnaj v tejto vekovej kategórií. Hlinka Gretzky Cup je organizovaný hokejovými zväzmi Česka, Slovenska a Kanady.
Doteraz bol od roku 1991, kedy sa uskutočnil prvý turnaj, zrušený len 1 turnaj a to v roku 2020, kvôli pandémií.
Najviac bodov celkovo nazbieral švéd Magnus Pääjärvi. Podarilo sa mu to na turnajoch 2007 a 2008, celkovo odohral 8 zápasov a nazbieral 15 kanadských bodov.
O rekord za najviac bodov počas jedného turnaja sa delí až 5 hráčov, konkrétne Jeff Friesen, Sergei Samsonov, Jarome Iginla, Brett McLean a Matvei Michkov. Všetkým sa podarilo v 5 zápasoch nazbierať 13 kanadských bodov. O jeden kanadský bod ušiel tento rekord Daliborovi Dvorskému.
Najviac odohraných zápasov ma rus Mikhail Grigorenko, ktorý celkovo odohral až 13 zápasov. Mikhailovi sa to podarilo počas troch rokov a je jediným hráčom, ktorý nastúpil na troch Hlinka Gretzky Cupoch.
Najviac titulov získala Kanada. Na Hlinka Gretzky Cupe sa Kanade podarilo vyhrať už 23 titulov. Najviac strieborných medailí získalo USA, konkrétne 9 a najviac bronzových medailí, tiež 9 získalo Rusko.
Autor: Alex Höger
Foto: hlinkagretzkycup.cz