Rekordných 16 zápasov. Connor McDavid opäť exceloval. Crosby dosiahol historickú métu.

V noci z 8.4. na 9.4. sme boli svedkom rekordných 16 zápasov čo sa v histórii NHL nikdy nestalo a diali sa teda poriadné veci. Bruins vyhrali 62. zápas v sezóne, Connor McDavid dosiahol už 151. bod, Igor Shesterkin si vytvoril kariérne maximum a mnoho ďalších.

Carolina Hurricanes 3:4 Buffalo Sabres

Buffalo Sabres prekvapujúco zdolalo na domácom ľade Carolinu Hurricanes. Buffalo je v situácii, že každý bod je veľmi cenný. Zverenci trénera Dona Granata sú veľmi blízko k postupu do play-off, čo sa im nepodarilo od sezóny 2010/11. Hviezdnu noc prežil 22-ročný švédsky obranca Rasmus Dahlin, ktorý si pripísal 1 gól a 2 asistencie. Dahlin prežíva naozaj skvelú sezónu, v ktorej si za 74 zápasov pripísal už 72 kanadských bodov.

Veľkou oporou v bráne Buffala bol nováčik Devon Levi. Pre 21-ročného brankára to bolo jeho štvrté vystúpenie v sezóne a pripísal si už tretiu výhru. Levi si v zápase kryl 31 z 34 striel Canes.

Skvelú prestrelku rozhodol 47. minúte svojim 46. gólom v sezóne Tage Thompson, pre ktorého to bol už 92. bod v sezóne. Sabres si pripísali už štvrtú výhru z posledných piatich zápasov. Naopak Canes prehrali už druhý zápas v rade.

Pittsburgh Penguins – Detroit Red Wings 5:1

Pittsburgh zdolal Red Wings na ich ľade vysoko 1:5. Hrdinom tučniakov bol ich kapitán Sidney Crosby. Ten si pripísal v zápase 2 góly, jeden víťazný a druhý v presilovke.

Jeho druhý gól v zápase bol historický, keďže Crosby ním dosiahol svoj 1500. bod v kariére, čím sa stal 15. hráčom v histórii NHL, ktorý dosiahol túto vysokú métu. Crosby sa stal šiestym najrýchlejším hráčom, ktorý zaznamenal 1500 bodov, a to v 1188. zápase.

Tridsaťpäťročný Kanaďan má na konte 33 gólov a 91 bodov v 80 zápasoch, čo je prvýkrát od sezóny 2018/19, keď prekročil hranicu 90 bodov. Keďže Penguins stále bojujú o miestenku na divokú kartu, prvýkrát od sezóny 2017/18 sa mu môže podariť odohrať všetkých 82 zápasov.

Vegas Golden Knights – Dallas Stars 1:2sn

V nie príliš na oko atraktívnom zápase museli rozhodovať samostatné nájazdy. Jediným úspešným exekútorom bol Roope Hintz a tak Dallas zdolal Vegas na domácom ľade. Kľúčoví hráči zápasu boli brankári Jake Oettinger, ktorý si pripísal 19 úspešných zákrokov a Jonathan Quick, ten kryl 24 z 25 pokusov Stars.

V zápase prekvapujúco bodovali len štvrté formácie oboch tímov, kde za Vegas v 15. minúte otvoril skóre Brett Howden, pre ktorého to bol jeho 6. gól v sezóne. Pri góle domácich si už svoju 9. asistenciu pripísal Čech Radek Faksa, ktorý peknou prihrávkou vysunul Joela Kivirantu, pre ktorého to bol už 8. tohto sezónny gól.

Dallas sa víťazstvom vyrovnal v počte bodov Coloradu Avalanche, proti ktorému bojujú o prvenstvo centrálnej divízii. Naopak Vegas so 107 bodmi vedie pacifickú divíziu pred Edmontonom Oilers o 2 body.

Edmonton Oilers – San José Sharks 6:1

San José na domácom podľahlo Edmontonu vysoko 1:6. Hlavným strojcom výhry nebol nikto iný ako Connor McDavid. Kapitán Edmontonu sa stal šiestym hráčom v histórii NHL, ktorý zaznamenal 150 bodov v sezóne, keď zápase proti San Jose Sharks zaznamenal v prvej tretine gól a asistenciu.

26-ročný McDavid sa na zozname hráčov, ktorí dosiahli túto hranicu, pripojil k Philovi Espositovi, Waynovi Gretzkemu, Mariovi Lemieuxovi, Berniemu Nicholsovi a Stevovi Yzermanovi. McDavid je prvým, ktorému sa to podarilo od sezóny 1995/96.

McDavid okorenil svoju excelentnú noc 5 minút pred koncom, keď krásnym únikom „vykúpal“ brankára Jamesa Reimera a tak svojim 63. gólom a 151. bodom uzavrel skóre 6:1 pre Edmonton.

Špeciálny hráč sa pridal k elitnej skupine v histórii hokeja. Ženie ho to, aby tím vyhrával. To je veľký dôvod toho, že sme dnes vyhrali.

Povedal hlavný tréner Oilers Jay Woodcroft.

Anaheim Ducks – Arizona Coyotes 4:5pp

Súboj dvoch tímov, ktoré sa nachádzajú na chvoste celej ligy, nám priniesol atraktívnu prestrelku. Súčasťou tejto prestrelky bol aj Slovák Miloš Kelemen. Ten sa však do štatistík nezapísal, pripísal si na svoje konto 4 hity a jeho čas na ľade bol 9 minút a 5 sekúnd.

V zápase to naozaj „lietalo“ hore dole. Arizona v zápase stratila dvojgólový náskok, keď v polovici zápasu viedla 1:3 po góloch Fischera, Crousea a Kellera, pre ktorého to bol už 37. gól v prebiehajúcom ročníku. Anaheim sa však nevzdal a na gól Kellera rýchlo odpovedal Ryan Strome a v 3. tretine vyrovnal svojim druhým gólom v zápase Adam Henrique.

Záver duelu bol veľmi hektický. Necelé 2 minúty pred koncom Anaheim udrel zásluhou Maxa Jonesa a keď už sa zdalo, že Anaheim udrží výsledok prišiel Matias Maccelli, ktorý využil krásnu prihrávku Kellera. Duel sa tak dostal do predĺženia v ktorom krásnym sólom rozhodol Barrett Hayton.

Arizona tak ukončila 8 zápasovú sériu prehier a naopak Anaheim už ťahá 10 zápasovú sériu prehier.

New York Rangers – Columbus Blue Jackets 4:0

V zápase New Yorku Rangers proti Columbusu úradoval hviezdny brankár Igor Shesterkin. Víťaz Vezinovej trofeje za minulú sezónu si vytvoril svoje kariérne maximum, keď zaznamenal už 37. výhru v sezóne. Shesterkin výrazne pomohol Rangers k víťazstvu, nakoľko kryl všetkých 20 pokusov súpera a pripísal si už svoje tretie čisté konto v sezóne.

K výhre výrazne prispel aj švédsky center Mika Zibanejad, ktorý si pripísal dve asisitencie, pričom jeho druhá asistencia bola už 50. v sezóne.

Tampa Bay Lightning – Ottawa Senators 4:7

11 gólovú prestrelku nám ponúkol zápas medzi Tampou Bay a Ottawou Senators. Hoci Senators boli oficiálne vyradení z play-off, stále je o čo hrať, čo bolo zrejmé aj zo sobotňajšieho výkonu. Do streleckej listiny sa zapísalo sedem rôznych strelcov, vrátane impozantného prvého gólu v kariére Egora Sokolova, ktorého zásah sa stal víťazným.

Úprimne, stále tomu nemôžem uveriť. Nezdá sa mi to reálne.

Povedal po zápase Egor Sokolov.

Senators viedli na začiatku tretej tretiny 4:3, keď Sokolov zachytil prihrávku Erika Černáka a strelou medzi betóny prekonal Briana Elliotta, ktorý zastavil 33 z 39 striel Senators.

Aby som bol úprimný, päť či šesťkrát som si to rozmyslel a v poslednej sekunde som úplne stratil vedomie. Ak ma niekedy uvidíte ísť v úniku nikdy nedám gól medzi betóny. Ale dnes som z nejakého dôvodu strelil medzi betóny a vyšlo to takže som šťastný.

Odpovedal Sokolov na otázku, či vedel čo urobí.

Spoluhráči boli rovnako šťastní, že Claude Giroux strelil gól do prázdnej bránky, pretože sa snaží získať 1000 bodov v kariére a do konca sezóny mu zostávajú dva zápasy. Giroux potrebuje na dosiahnutie tohto míľnika dva body.

Erik Černák vyšiel proti Senátorom bodovo naprázdno. Počas 18 minút a 38 sekúnd na ľade rozdal tri hity a pripísal si dva mínusové body.

Montreal Canadiens – Toronto Maple Leafs 1:7

Toronto na domácom ľade deklasovalo Montreal vysoko 1:7. Najväčší podiel na tom mal Mitchell Marner a Auston Matthews. Prvý menovaný si pripísal 3 kanadské body za 1 gól a 2 asistencie, na svojom konte má už 98 bodov čím prekonal svoje kariérne maximum zo sezóny 2021/22, kde si za 72 zápasov pripísal 97 bodov.

Matthews svoju formu okorenil ziskom štyroch kanadských bodov za gól a 3 asistencie. Pre Matthewsa to bol už 39. gól a zároveň si pripísal už 45 asistencií. Už iba jedna asistencia ho delí od vyrovnania kariérneho maxima, keď v minulej sezóne zaznamenal 46 asistencií.

Florida Panthers – Washington Capitals 4:2

Washington sa na domácom ľade sa musel zaobísť bez svojho kapitána Alexa Ovechkina. Absencia ruského kanoniera bola cítiť v celom zápase. Naopak Florida ktorá bojuje o posledné miestenky do play-off sa mohla spoľahnúť na svojich lídroch Alexandra Barkova a Matthewa Tkachuka. Barkov si na svoje konto pripísal dve asistencie, avšak hrdinom duelu sa stal Matthew Tkachuk. Ten si v zápase pripísal 3 kanadské body za 1 gól a 2 asistencie.

Minútu pred koncom Tkachuk využil nepresnú rozohrávku brankára Lindgrena a priblížil tak Floridu k postupu do play-off. V závere spečatil triumf do prázdnej brány Reinhart.

Martin Fehérváry bol pri prehre Washingtonu najvyťaženejším hráčom tímu. Odohral 26 minút a 19 sekúnd. Takmer štyri minúty odohral v oslabení a šancu dostal aj v druhej presilovkovej formácii. Aj keď sa bodovo nepresadil, na svoje konto si pripísal 4 hity a 3 bloky.

Nashville Predators – Winnipeg Jets 0:2

Winnipeg urobil dôležitý krok k postupu do play-off. Na domácom ľade zdolal Nashville 0:2, pričom výrazný podiel má na tom brankár Jets Connor Hellebuyck. Ten si pripísal už svoje štvrté čisté konto v sezóne a zaznamenal tak svoju 35 výhru v 62 odchytaných zápasoch.

Bez Hellebuycka by sme pravdepodobne prehrali niektoré zápasy, v ktorých sme zvíťazili. Udržal nás v tomto zápase. Máme ho veľmi radi. Spôsob, akým za nás hral počas celého roka a posledných pár rokov bol výborný, ale najmä tento rok, je dosť pôsobivý.

Povedal útočník Nikolaj Ehlers.

Víťazný gól zápasu si pripísal Mark Scheifele, pre ktorého to bol už 40. gól v sezóne.

Philadelphia Flyers – New York Islanders 0:4

Islanders bojujúci o play-off zdolali Flyers 4:0. Šieste čisté konto v sezóne si pripísal ruský brankár Ilya Sorokin chytajúci vo fantastickej forme. 27-ročný brankár si pripísal už 30 výhier v 58 zápasoch.

Ak Sorokin nastúpi ešte do dvoch zápasov stane sa prvým brankárom Islanders, ktorý nastúpil v 60 zápasoch od čias Ricka DiPietra, ktorému sa to podarilo v troch po sebe nasledujúcich sezónach.

Hrám len svoju bežnú hru. Ak príliš premýšľate, nepomáha vám to.

Povedal Sorokin.

Na druhej strane Flyers ťahajú šnúru 5-tich prehier v rade a okupujú spodné priečky ligy.

New Jersey Devils – Boston Bruins 1:2

Hokejisti Bostonu vyrovnali rekord v počte víťazstiev v základnej časti NHL. V noci si poradili s New Jersey 2:1 a zaznamenali už 62. triumf v prebiehajúcej sezóne. Boston tak zopakoval Detroit (1995/96) a Tampu Bay (2018/19) a ešte má tri zápasy na to, aby stanovil nový rekord súťaže.

Bruins majú na konte 129 bodov so šancou prekonať aj rekordných 132 bodov Montrealu z ročníka 1976/77. Boston si už dávnejšie zabezpečil Prezidentskú trofej pre víťaza základnej časti.

O výhre nad New Jersey rozhodol dvoma gólmi v úvodnej päťminútovke český útočník Pavel Zacha. Boston tak vyhral svoj piaty zápas za sebou. Pri jedinom góle diablov asistoval Jack Hughes a ziskom 96 bodov v sezóne vyrovnal klubový rekord Patrika Eliáša.

St. Louis Blues – Minnesota Wild 3:5

Do zostavy Wild sa po absencii vrátil Kirill Kaprizov. Rus vynechal 13 zápasov pre zranenie, ktoré utrpel 8. marca proti Winnipegu. V 65 zápasoch zaznamenal 39 gólov a 74 bodov. Kaprizov sa vrátil do prvej formácie a aj do prvej presilovky.

Úvodný gól zápasu, na ktorom mal podiel aj český útočník Jakub Vrána, strelil Sammy Blais. Vrána po príchode do St. Louis podáva vynikajúce výkony. V 18-tich zápasoch za Blues dokázal streliť 9 gólov a na 4 prihrať.

Najväčšiu zásluhu na triumfe Minnesoty mal Ryan Hartman. Americký center si pripísal gól a asistenciu. Hartmanova dvojica bodov prišla v rozpätí 20 sekúnd, keď Wild strelili dva góly v tom istom oslabení. V sobotu tak prerušili trojzápasové bodové suchoty.

Chicago Blackhawks – Seattle Kraken 3:7

Postupom do play-off nabudený Seattle otvoril skóre v 5. minúte. Presadil sa Eeli Tolvanen. Netrvalo však dlho a Chicago vyrovnalo stav stretnutia presným zásahom obrancu Setha Jonesa. Na rozdiel jedného gólu poslal najmladší tím v NHL Jordan Eberle.

Koniec prvej tretiny bol v znamení oslabení Chicaga a v poslednej minúte upravil výsledok na 3:1 Yanni Gourde. V polovici druhej tretiny využil presilovku opäť Seth Jones a Chicago sa tak dočkalo kontaktného gólu.

V priebehu ďalších 3 minút sa Seattle presadil dvakrát, na či odpovedalo Chicago dvoma gólmi. Druhý z nich však rozhodca neuznal kvôli predchádzajúcemu ofsajdu a Seattle tak ostal napred s rozdielom dvoch gólov.

Nakoniec v tretej tretine pridali “Krakeni“ ešte 2 góly a mohli sa tak radovať z víťazstva nad trápiacim sa Chicagom.

Vancouver Canucks – Calgary Flames 3:2sn

Vancouver Canucks v noci zdolal Calgary Flames 3:2 po samostatných nájazdoch. Elias Pettersson v oslabení a Cole McWard so svojím prvým bodom v NHL skórovali za Canucks, ktorí vyhrali po tom, čo sa v tretej tretine vzdali vedenia 2:0. Rozhodujúci nájazd premenil Andrei Kuzmenko.

Elias Pettersson sa priblížil k méte 100. bodov, keď v noci zaznamenal už svoj 99. bod v sezóne. Hrdinom duelu sa stal Thatcher Demko ktorý zaznamenal 41 zákrokov.

Keď nás Calgary zatlačilo, videl som len nejaké rezervy. Musíme sa toho zbaviť. Musíme to zablokovať, nemôžeme sa spoliehať len na Demka. Dnes chytal naozaj výborne.

Povedal tréner Canucks Rick Tocchet.

Colorado Avalanche – Los Angeles Kings 4:3

Hokejisti Colorada Avalanche zvíťazili v sobotu v noci nad Los Angeles Kings 4:3 a pokračujú vo svojom tripe v Kalifornii s bilanciou 3-0-0. Za Avalanche dvakrát skóroval Denis Malgin a po jednom góle si pripísali Alex Newhook a Brad Hunt.

Alexandar Georgiev odvrátil 38 zo 41 striel, ktorým čelil. Pripísal si tak 38. víťazstvo v sezóne, čím sa zaradil na druhé miesto v NHL. Colorado týmto víťazstvom vytvorilo nový klubový rekord v počte víťazstiev (27) na ľade súperov.

Avalanche majú v tejto sezóne bilanciu 48-24-6, 102 bodov a stále sú na čele tabuľky Centrálnej divízie. Napriek tomu, že Dallas má tiež 102 bodov, Avalanche majú výhodu, pretože majú viac víťazstiev a zápas k dobru.

Za Kings dvakrát skóroval Adrian Kempe, ktorý si ku dvom gólom pripísal asistenciu na gól Viktor Arvidssona z presilovej hry. Tri kanadské body si pripísal aj Anže Kopitar, ktorý mal taktiež prsty vo všetkých góloch Kings.

Autor: Adrián Glett