História je prepísaná! Nemecko so šokujúcou výhrou!

Jedným zo zápasov druhého hracieho dňa na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov bol aj zápas favorizovaného Fínska s outsiderom skupiny, Nemeckom. Fínsko vstupovalo do tohto zápasu po náročnom zápase s Kanadou, v ktorom nakoniec prehrali rozdielom triedy 2:5. Po necelých 24 hodinách oddychu ich čakalo Nemecko, ktoré sa predstavilo prvýkrát na turnaji.

Nemci v tomto zápase nemali čo stratiť. Tak nastúpili do prvej tretiny a už po prvej minúte mohli viesť. Blafák nemeckého útočníka Juliana Lutza ale skončil v náruči fínskeho brankára Kokka. Prvých 6 minút sa hralo v pomalšom tempe. Začiatok bol plný nepresností a až na konci šiestej minúty prišla prvá strela na bránu od Fínov. Autorom strely bol obranca Arttu Karki a strela bola veľmi nebezpečná. Už o pár sekúnd sme mohli vidieť ideálny príklad na „Nedáš, dostaneš“ pravidlo. Po Karkiho strele sa dostali dopredu Eric Hordler a Veit Oswald. Postup útoku ale zastavil Joona Vaisanen z tretej fínskej obrany. Pri prihrávke ale urobili obrovskú chybu a práve Hordler vystrelil. Jeho strelu Kokko chytil ale po nešťastnom odraze si puk našiel Oswald a našiel miesto medzi jeho betónmi. Nemecko vedie 1:0. Nasledovali ďalšie nepresnosti a zakázané uvoľnenie zo strany Nemecka. Po vyhranom buly od Samu Baua sa dostal dopredu Tommi Mannisto a ukázal svoju obrovskú rýchlosť na korčuliach. Ušiel celej obrane a v nájazde na brankára Philippa Dietla sa nemýlil. Fínsko skóruje z druhej strely na bránu a je 1:1 na začiatku 9.minúty. Hneď po góle sa ale zbytočne nechal vylúčiť Fín Emil Hemming, ale nemecká presilovka obsahovala celkovo len 2 strely, ktoré neboli nebezpečné. Zbytočné vylúčenia na fínskej strane pokračovali a pri oplácaní pádu Kasper Halttunen zbytočne sekol Ralfa Rollingera a šiel si sadnúť na 2 minúty. A v tejto presilovke boli Nemci nebezpečnejší. Kevin Bicker bol nikým nestrážený a z 3 metrov pred bránou prestrelil. Fíni hrozili po zvyšok tretiny a prišlo aj k nebezpečnému tečovaniu puku od Lenniho Hameenaha. Nemci mali aj veľkú kopu šťastia, keď Jere Lassila po odraze od hrude netrafil prázdnu bránu. Philipp Dietl ale predvádzal neskutočné zákroky. 7 sekúnd pred koncom sme takmer videli tretí gól v zápase, keď fínske číslo 20, Oiva Keskinen nastrelil len bočnú sieť v stopercentnej tutovke. Stav po prvej tretine – 1:1.

Radosť nemeckých hráčov po góle na 1:0.

zdroj: iihf.com

Nemci začali aj v druhej tretine nebojácne a už po 27 sekundách mohli opäť ísť do vedenia. Strelec prvého gólu, Veit Oswald utiekol aj s pukom Jessemu Pulkkinenovi. V nájazde na Kokka ho aj prekonal, ale po kontakte puku s nohavicami brankára puk zdvihlo a bola z toho len horná tyč. Už o minútu neskôr ale padol gól na druhej strane. Jeden z lídrov fínskeho tímu, Kasper Halttunen si položil kľučkou na ľad nemeckého obrancu a z nepríjemného uhlu aj tak prestrelil Dietla a Fínsko zrazu viedlo 2:1. Táto radosť ale netrvala dlho, keďže už o 45 sekúnd Nemecko vyrovnalo. Po prečíslení 3 na 2 si našiel voľné miesto nemecký obranca Niklas Hubner a po prihrávke dnes už spomínaného Kevina Bickera prestrelil puk popod ruku fínskeho brankára. 2:2. Séria rýchlych gólov pokračovala aj naďalej a už na začiatku tretej minúty druhej tretiny sa presadili opäť Fíni. Masívny center Samu Bau si našiel puk pred bránou a popod betóny prestrelil nemeckého brankára. V tejto chvíli Fínsko viedlo 3:2. Nemcom bolo o malú chvíľu ale ukrivdené, keď po nebezpečnom náraze na mantinel, pri ktorom bol aj nebezpečný kontakt hlavy s mantinelom si šiel kapitán Jere Lassila sadnúť len na dve minúty. Ich presilovka ale trvala len celých 12 sekúnd a na trestnú lavicu si sadol Kevin Bicker za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou. Mužom momentu bol ale v 33.minúte Roman Kechter, ktorý nielen obišiel celú obranu Fínska, ale ešte po krásnej akcii aj našiel miesto medzi betónom a tyčou Niklasa Kokka a mohli sme znovu vidieť vyrovnaný stav. Ani ten netrval dlho, keď sa nám opäť ukázal najlepší hráč na ihrisku, Vei Oswald. Po páde fínskeho obrancu sa mu uvoľnila cesta k bráne a prekvapivou strelou zaskočil aj Kokka v bráne a zrazu Nemecko viedlo 4:3 s obrovskou nádejou na úspech. Po zdržiavaní si išiel sadnúť aj Samuel Schindler a Nemecko mohlo pykať. Jani Nyman svojimi ostrými strelami neraz pohrozil, ale svätyňa Philippa Dietla držala.

Strelec druhého gólu Nemecka, Niklas Hubner.

Tretia tretina začala tvrdými súbojmi pri mantineli a hlavne šancou Juliana Lutza, s ktorou si Niklas Kokko poradil. V celej tretine sme mohli vidieť veľký tlak na nemeckú obranu od fínskych útočníkov, čo ústilo k častým chybám. To viedlo až k vylúčeniu jedného z nich. na 2 minúty si šiel za podrazenie sadnúť Norwin Panocha. Fíni ale presilovku nezahrali najlepšie a takmer ani neohrozili nemeckú bránku. Obrovskú šancu mali ale 18 sekúnd pred koncom presilovky, keď pred bránou nepríjemne dobiedzal Aleksanteri Kaskimaki a skoro to aj skončilo gólom. Nakoniec z toho bola len menšia roztržka. Dietl v tento moment čaroval. Nemecko malo na dosah obrovský úspech a z daného stresu bola ovplyvnená aj ich hra. Viacero zakázaných uvoľnení tesne za sebou spôsobovalo obrovskú únavu celej obrane. Fínsko to ale pretaktizovalo a v najhorší moment v čase 54:20 išiel na trestnú lavicu Jesse Pulkkinen za držanie hokejky. Obrovský fínsky tlak bol tak prerušený na 2 minúty. Horší čas na vylúčenie si ale vybral Julian Lutz, ktorý bol vylúčený jednu minútu a 58 sekúnd do konca zápasu, čiže Fínsko hralo do konca zápasu v pomere 6 na 4. Táto presilovka ale nebola zahraná ideálne a Nemecko malo aj 2 šance na ohrozenie prázdnej brány Fínov. Ani jedna strela ale neskončila v bráne a nakoniec Nemecko udržalo stav 4:3 a raduje sa z historického úspechu. Je to totiž historicky prvá výhra Nemecka v kategórii do 20 rokov nad Fínskom.

Obrovská radosť nemeckých hráčov po historickom úspechu.

Fínsko s dvomi prehrami bude v ďalšom zápase čakať Lotyšsko, proti ktorému budú musieť vyhrať, aby mali šancu na postup. Nemecko po eufórii odohrá svoj druhý zápas už zajtra 28.12. proti obrovskému favoritovi zo Švédska.