AKO VZNIKLI: Minnesota Wild

S prebiehajúcou offseason vám prinášame šestnásty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Minnesota Wild je mnohokrát považovaná za nástupcov Minnesoty North Stars. Veľa fanúšikov však nevie, že organizácia North Stars sa v roku 1993 presťahovala do Dallasu, a tak sa Wild stala úplne novou organizáciou. Všetko však nebolo také jednoduché. Minnesota bola bez NHL tímu 7 sezón, pričom tento počet mohol byť vyšší nebyť majora Norma Colemana, ktorý bol hlavným strojcom novej NHL organizácie. Práve Coleman začal v Minnesote kampaň, vďaka ktorej chcel v štáte obnoviť hokejovú tradíciu. Prvým plánom sa stalo odkúpenie pôvodnej organizácie Winnipegu Jets, ktorá napokon absolvovala presun do Phoenixu.

Keďže plán s odkúpením Jets nevyšiel, Minnesota využila oznámenie NHL o rozširovaní ligy vo svoj prospech a získala miestenku pre svoj tím. Tím vznikol v roku 1997 a ich celý názov bol oznámený 20. novembra 1998. Popri oznamovaní hrala v pozadí pieseň od Steppenwolfu “Born to Be Wild“, čo predstavovalo novú prezývku organizácie. Následne oznámili aj sponzora MasterCard, ktorý bol súčasťou banky First USA. Pre First USA to bola spolupráca, ktorá bola podpísaná až 31 mesiacov pred tým, ako Minnesota vstúpila do ligy. Ich generálnym manažérom sa stal Doug Risebrough a ich prezidentom Tod Leiweke.

Zdroj: bellyupsports.com

Prvé podpisy a vstupný draft

Napriek tomu, že Minnesota Wild vznikla v roku 1997, ich cesta v NHL začala až v sezóne 2000-01. Ako prvého trénera v histórii organizácie Wild oznámili Jacquesa Lemaira, ktorý mal pred týmto angažmánom bohatú hráčsku, a aj trénerskú kariéru. Počas expanzívneho draftu draftovala Minnesota spoločne s Columbusom. Ich prvou voľbou sa stal brankár St. Louis Blues Jamie McLennan.

V nováčikovskom drafte v roku 2000 disponovali Wild celkovým tretím výberom. Ich voľbou sa stal vtedy 18-ročný Marián Gáborík.

Zostava zo sezóny 2000-01

Brankári: Zac Bierk, Manny Fernandez, Derek Gustafson, Jamie McLennan

Obrancovia: Chris Armstrong, Ladislav Benýšek, Brad Bombardir, J.J. Daigneault, Filip Kuba, Curtis Leschyshyn, Mike Matteucci, Willie Mitchell, Sean O’Donnell, Travis Roche, Ľubomír Sekeráš, Andy Sutton

Útočníci: Peter Bartoš, Sergei Krivokrasov, Christian Matte, Jeff Nielsen, Scott Pellerin, Maxim Sushinsky, Sylvain Blouin, Brian Bonin, Pascal Dupuis, Marián Gáborík, Darby Hendrickson, Matt Johnson, Antti Laaksonen, Steve McKenna, Kai Nurminrn, Cameron Stewart, Jim Dowd, Aaron Gavey, Pavel Patera, Stacy Roest, Roman Šimíček, Wes Walz

Dresy

Minnesota Wild v sezóne 2000-01 nastupovala v zeleno-červeno-bielej kombinácii.

Zdroj: nhluniforms.com

Zaujímavý fakt: Wild majú rovnaké logo od prvej sezóny.

Prvá sezóna

Prvým gólom v histórii organizácie sa stal presný zásah Mariána Gáboríka v prvom zápase proti Anaheimu Ducks, ktorý však Minnesota prehrala v pomere 1:3. Prvým zápasom v domácom Xcel Energy Center bol zápas Minnesoty proti Philadelphii Flyers, ktorý skončil remízou 3:3. Najpamätnejším zápasom prvej sezóny sa stal zápas proti Dallasu Stars, bývalej Minnesotskej organizácii, pričom Minnesota vtedy beznádejne vypredala svoju arénu a vyhrala 6:0. Wild nakoniec ukončili svoju sezónu s 25 víťazstvami, 39 prehrami, 13 remízami a 5 prehrami po predĺžení. Vo svojej divízii skončili so 68 bodmi na poslednej priečke, v západnej konferencii tak obsadili predposledné miesto. Najlepším v bodovaní sa stal krídelník Scott Pellerin s 39 bodmi. Nasledovali ho Slováci Marián Gáborík s 36 bodmi a Ľubomír Sekeráš s 34 bodmi.

Autor: Ján Koštial

Foto: NHL.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *