MSJ U20: Štvrťfinálové zápolenie s Fínskom aj napriek dráme opäť v neprospech Slovenska.

Na Slovákov čakal nie príliš obľúbený súper v podobe severanov z Fínska. Doterajší priebeh turnaja však naznačoval prinajmenšom vyrovnanú bitku.

Opatrná tretina so šokujúcim vyvrcholením

Napriek opatrnejšiemu úvodu mali mierne navrch hráči Fínska. O pomalšom rozbehu Slovákov svedčil aj fakt, že prvé vážnejšie ohrozenie Fínskej brány prišlo v čase 15:42. Nebolo by však na mieste tvrdiť, že Fíni v úvode zápasu nejako výrazne vyčnievali, hoci šancí mali viac.

V prvej 10-minútovke sa Slováci trápili na rozohrávke. To bol najväčší faktor, ktorý im bránil v rozlete. Po šikovnej individuálnej práci jedného z našich lídrov Mešára chýbali na úvodný gól stretnutia centimetre. Náš kľúčový brankár Adam Gajan exceloval pri samostatnom nájazde Fínov, keď šikovne prečítal úmysel zakončujúceho Nymanna.

Slovákom sa podarila herne kvalitnejšia pasáž z čoho rezultovala aj Fínska nervozita. Repčík sa 4 minúty pred koncom ocitol vo veľmi dobrej príležitosti, keď mu na hokejku nahrával chybujúci Fínsky gólman. Jeho bekhendové zakončenie však skončilo mimo poloprázdnej brány.

V záverečných minútach prvej tretiny boli na puku prevažne hráči Fínska a Slováci sa vyznačovali početnými zakázanými uvoľneniami. Adam Sýkora dve sekundy pred koncom ukázal Slovákom pred obrazovkami dôvod, prečo je kapitánom našej repre. Po prvej tretine tak Slováci viedli 1:0.

Časomiera vo vysielaní naznačovala, že gól uznaný nebude

Gól bol nakoniec uznaný, keďže časomiera vo Švédsku ukazovala 0.2 sekundy do konca

Rýchla odpoveď Fínov, potom nervózny a taktický hokej

Po nepríjemnom góle do šatne sa Fíni otriasli veľmi rýchlo a už v 3.minúte bolo 1:1, keď sa presadil Mannisto. Prvá presilová hra v zápase patrila Slovákom a prišla v čase 16:14.

V jej prvej polovici presilovky sa naši nevedeli presadiť aj zásluhou faktu, že sa im nedarilo puk udržať v útočnom pásme. Tlaku sa Slováci dočkali až 30 sekúnd pred koncom presilovej hry, ten už však gól nepriniesol. V následujúcich minútach sme mali možnosť vidieť vyrovnaný obraz hry.

Po strele od modrej čiary z hokejky Maxima Štrbáka zvonila žŕdka Fínskej brány. V čase 2:24 ostal na ľade ležať náš obranca Dávid Nátny po nešťastnom zásahu hokejkou od spoluhráča Martina Mišiaka.

V závere tretiny sa vo výbornej šanci ocitol Peter Repčík a hoci jeho strela vypadla gólmanovi Fínska, dorážka od Honzeka už neprišla. V záverečných sekundách to pred bránkoviskom Slovákov skutočne horelo a Gajan aj so šťastím udržal nerozhodný stav, ktorý bol po dvoch tretinách 1:1.

Úvod tretiny v znamení nočnej mory pre Slovákov, tí však vo zvyšku tretiny ukazujú obrovskú bojovnosť

Slováci sa nepoučili z nevydareného vstupu do druhej tretiny a Fíni sa tentokrát už po 36-tich sekundách dostali po prvýkrát v zápase do vedenia 1:2 zásluhou Hameenaha. Druhá presilovka v zápase patrila opäť Slovákom no aj napriek viacerým príležitostiam sa im vyrovnať nepodarilo.

Dvorský ukázal svoju dôležitosť v čase 07:09, keď po fantastickej práci pred bránou na dva krát prekonal brankára Fínska 2:2. Prvú presilovú hru v zápase si zahrali aj Fíni, keď v čase 07:47 fauloval Kukumberg. Presilovú hru však Fíni nevyužili.

Infarktový záver zápasu spôsobil to, že sa predĺžovalo

Fínsko začalo v nasledujúcich minútach s veľkým náporom a 5 minút pred koncom pred koncom, keď žŕdku nastrelil Naukkarinen Slovákom nebolo všetko jedno. Fínsky nápor vyvrcholil v čase 1:34 gólom Kaskimäkkiho 2:3. Infarktový záver vrcholil pri hre bez brankára, keď na 43 sekúnd pred koncom 3:3 vyrovnával Mešár.

Predĺženie láme srdcia Slovákov

Už po 24 sekundách predviedol fantastický nájazd kapitán Fínska Lassila. Jeho gól tak posúva Fínsko do semifinále turnaja. Naši chlapci sa do boja o medaile neprebojovali. Slovensko podľahlo Fínsku 3:4 po predĺžení.

Ani tento rok z toho nebude medaila pre našich chlapcov. Po podarených vystúpeniach v skupine sa od nich právom očakával prienik do semifinále. Fíni prežili nie príliš podarenú skupinu a semifinále je pre nich určite veľkým úspechom.

Aj napriek smutnému záveru a konci v štvrťfinále MSJ si naši chlapci zaslúžia pochvalu za predvedené výkony.