Prekážkou pred vysneným semifinále je Fínsko. Slováci budú chcieť zopakovať úspešné štvrťfinále MS do 18 rokov

Očakávania, medailové ambície či papierové predikcie. To všetko smeruje k nadchádzajúcemu štvrťfinálovému zápasu slovenskej reprezentácie na MSJ 2024 proti Fínsku. Zrejme pôjde o najvyrovnanejší duel štvrťfinálového programu.

Slovákov čaká vo štvrťfinále výber Fínska, ktorý sa v skupine A umiestnil na treťom mieste za Švédskom a Kanadou. V prvom zápase skupiny po nevýraznom výkone podľahol Kanade 2:5. Následne ich veľmi zaskočil tím Nemecka. Predturnajový favorit na zostup vyhral nad Fínskom vôbec prvýkrát v histórii pomerom 4:3. Napokon po nie úplne presvedčivom výkone porazili Lotyšsko 4:0. Na úplný záver skupiny ale trochu expertom pokazili myšlienky výhrou nad hlavným rivalom zo Švédska 5:4 po samostatných nájazdoch, pričom stojí za zmienku, že Švédi dovtedy kráčali turnajom bez inkasovaného gólu a vynulovali napríklad aj Kanadu.

Fínske mužstvo má zo všetkých na MSJ najväčšiu priemernú výšku a váhu. Slovákov teda čaká nepríjemný fyzický hokej, aký ostatne Fíni predvádzajú vo všetkých kategóriach. Všeobecne však Fíni veľa neskórujú. Na MSJ ešte v žiadnom zápase nedali viac než 4 góly z hry, a spoliehajú sa teda skôr na spoľahlivú defenzívu a brankára Noa Valiho.

Slováci prichádzajú do štvrťfinále po pomerne vydarenej základnej časti. Kým Fíni svoju formu vygradovali po zlom začiatku až do posledného zápasu skupiny, Slováci po vynikajúcom úvode v poslednom zápase skupiny vybuchli proti USA pomerom 2:10. Pred štvrťfinále tak ide pre slovenských mladíkov o cennú lekciu, z ktorej sa musia poučiť, no tiež ju rýchlo hodiť za hlavu.

Vzájomným zápasom vládnu Fíni, v súbojoch aktuálnych ročníkov ale boli silnejší Slováci

Asi nie je žiadnym prekvapením, že lepšiu bilanciu na MSJ má vo vzájomných zápasoch Fínsko. Dokopy z 18 zápasov vyhralo 13-krát. Slováci vyhrali iba štyrikrát. Vždy, keď sa naši reprezentanti dostali do semifinále MSJ, sprevádzala to aj výhra nad Suomi. Naposledy tomu tak bolo na bronzovom MSJ 2015, keď v základnej skupine Fínov na čele s Mikkom Rantanenom, Kasperim Kapanenom, či Roopem Hintzom vychytal Denis Godla na víťazstvo 2:1. Zaujímavé sú ale aj vzájomné súboje ročníkov momentálne prítomných na MS v nižších vekových kategóriách.

Ročníky 2004 sa spolu stretli na Hlinka-Gretzky Cupe 2021 v Piešťanoch, kde Slováci deklasovali Fínsko 6:2 po góloch súčasných reprezentantov na MSJ, Petrovského, Repčíka, Sýkoru, Suchého či Dvorského. Posledný menovaný strelil gól proti Fínsku aj na posledných MS U18. Tam sa Slováci s Fínmi stretli vo štvrťfinále a výhru 3:2 režíroval s gólom a dvomi asistenciami práve Dalibor Dvorský. Aj od Dvorského sa bude vo štvrťfinále čakať veľa, bude sa ale musieť popasovať napríklad s tým, že na turnaji skončil jeho spoluhráč z formácie – Alex Čiernik. Tímy sa taktiež stretli aj v predturnajovej príprave, kde Fíni Slovákov bez mnohých hviezdnych mien zdolali 1:5.

Predpokladané zostavy

Fínsko

Noa Vali (Niklas Kokko)

Jesse Pulkkinen – Kasper Kulonummi
Emil Pieniniemi – Otto Salin
Arttu Kärki – Kalle Kangas
Joona Vaisanen

Janne Naukkarinen – Jere Lassila – Lenni Hameenaho
Aleksanteri Kaskimäki – Konsta Helenius – Jani Nyman
Tommi Männistö – Oiva Keskinen – Kasper Halttunen
Max Koskipirtti – Samu Bau – Emil Hemming
Rasmus Kumpulainen

Slovensko

Adam Gajan (Samuel Urban)

David Nátny – Maxim Štrbák
Boris Žabka – Jozef Viliam Kmec
Milan Pišoja – Luka Radivojevič
Marián Moško

Adam Sýkora – Servác Petrovský – Filip Mešár
Juraj Pekarčík – Dalibor Dvorský – Roman Kukumberg
Martin Mišiak – Peter Repčík – Samuel Honzek
Markus Suchý – František Dej – Adam Žlnka

titulná fotka: IIHF Galleries

autor článku: Michal Semko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *