Vyrovnaný duel Česka a Švédska rozhodla až trojgólová tretia tretina

V prvom semifinále sa proti sebe postavia akvizície Švédska a Česka. Trom korunkám v ceste k semifinále stál výber Švajčiarov, tento zápas rozhodol v predĺžení Alex Sandin-Pellikka. Česko súperilo s kanadským tímom, duel bol rozhodnutý na konci tretej tretiny, kedy sa presadil osemnásť ročný Alex Štancl. Oba zápasy skončili rovnakým výsledkom, 3:2.

Skóre otváral Melovský, švédske vyrovnanie chybou Hrabala

V prvej tretine sme od začiatku mohli sledovať počiatočný tlak Čechov. Najskôr z kruhov pálil Kulich, následne spoza brány puk našiel Šapovaliva, ale Hävelid bol pripravený. Výraznejšou šancou sa prezentovali Švédi, od modrej čiary strieľal Pettersson, ale len na pripraveného českého gólmana. Prvých päť minút sme mohli sledovať taktickú hru z oboch strán, na strely je, však súboj vyrovnaný, 2:2. Po skoro siedmich minútach prišlo prvé prerušenie hry. Na konci siedmej minúty sa taktiež prepisovalo zásluhou Matyáša Melovského skóre na 0:1. Aj keď bol Melovský bránený, vyslal strelecký pokus do druhého spodného rohu brány a puk doputoval až za chrbát Hävelida.

Česi v polovici začiatočnej tretiny na ľade herne dominujú. V čase 11:52 sa výsledok vyrovnáva, gól do brány vyslal hneď po vhadzovaní Theo Lindstein po asistencii Davida Edstroma. Hrabalov zákrok lapačkou nevyšiel podľa predstáv a puk mu prepadol.

Po vyrovnaní skóre sme mohli vidieť rovnovážny hokej z oboch strán. Šance sa vyskytli na oboch póloch klziska, no výsledok zostáva vyrovnaný. Švédi zatlačili Čechov do obranného pásma. Pramenil z toho strelecký pokus Willandera z kruhu, ale Hrabal bol pripravený. Koniec tretiny sa neniesol v znamení veľkých šancí, a tak do kabín hráči šli za nerozhodného stavu, 1:1.

Česko si stále drží šance na víťazstvo, skóre po góloch Pellikku a Cibulku 2:2

V prostrednej časti hry sme videli hneď v prvých sekundách ohrozenia českej brány. To prvé prišlo už v tridsiatej sekunde z hokejky Lekkerimäkiho, gól z tejto príležitosti nepadol. V dvadsiatejtretej minúte zápasu skončil puk, až za gólmanom Hrabalom, strelu na neho vyslal Sandin-Pellikka.

O niekoľko chvíľ potom Kulich dostal od Šapovaliva prihrávku pred Hävelida. Skúsil krátku kľučku na forhend, ale Hävelid bol pripravený. Dvadsiata šiesta minúta zápasu priniesla vylúčenie v tíme Švédska. Česko si tak mohlo vyskúšať prvú presilovú hru v zápase. Stalo sa tak po vylúčení Toma Willandera za nebezpečnú hru vysokou hokejkou. Ani celá dvojminútovka nebola potrebná, Česko výrovnáva stav stretnutia na 2:2 a držia si tak šance na účasť vo finále. Rymon posunul poza bránu puk na Bareša. Ten ho poslal na modrú čiaru, kde už v náprahu čakal Tomáš Cibulka, jeho rana skončila medzi betónmi Hävelida.

Švédi skúšajú strely na brankára Hrabala, avšak ten svojimi úspešnými zákrokmi drží svoj tím. V dvanástej minúte prišla veľká šanca Čechov na vedenie, do samostatného úniku sa dostal Becher, no švédsky gólman sa blysol famóznym zákrokom.

Posledných päť minút pred koncom druhej tretiny nastala veľká aktivita z hokejok Švédov pred Hrabalom, skóre zostáva nemenné aj v tomto prípade. Gól nepriniesli ani posledné minúty pred druhou prestávkou, na strely to bolo takmer vyrovnané, 16:17. Výsledok je taktiež v rovnovážnom stave, 2:2.

Dvojbodový Lekkerimäki strojcom úspechu Švédska

Obrovská šanca na začiatku poslednej časti hry nastala na švédskej strane, Lekkerimäki dostal puk na kruhy a pálil bez prípravy. Hrabal lapačkou zakročil. Becher zostal na ľadovej ploche v bolestiach, hra sa prerušila, no vylučovať sa nebude. Wahlberg mal v čase 42:49 na hokejke obrovskú šancu, avšak ani po tejto príležitosti sa puk za Hrabalom neocitol. Prvú presilovku si zahrajú v zápase aj Švédi, Čech si svoje dve minúty zaslúžil za krosček. Už prvá strela Lekkerimäkiho znamenala gól na 3:2.

Aleš Čech sa tak predčasne z trestnej lavice vracia späť na ľad. Po góle na 3:2 sme mohli sledovať obrovské šance Čechov na vyrovnávajúci gól. Ani jedna strela neskončila v bráne a tak zostáva výsledok nemenný. Na strelenie gólu na 3:3 má už český tím len 13 minút. Hra v polovici poslednej tretiny prebiehala viac v obrannom pásme Česka a rodili sa tak skôr šance na švédskych hokejkách. Hráči troch koruniek nenechávali nič na náhodu, Český výber k zakončeniu na ich gólmana takmer nepúšťali, hru sa snažili kontrolovať v ich útočnom pásme a preverujú Hrabala čoraz viac. Osem minút do konca tretej tretiny prinieslo šancu Noaha Ostlunda. Ten po samostatnom úniku bekhendovým blafákom vymiešal Hrabala a skóre mení na 4:2.

Výsledok sa navyšuje aj o minútu neskôr, presný zásah na 5:2 zaznamenal Lekkerimäki. Östlund puk poza bránu Lekkerimäkimu naservíroval a ten si na svoje konto zapísal druhý gól v tomto zápase.

Hrabal po oddychovom čase zamieril na striedačku a Česi sa tak posledné dve a pol minúty snažili so zápasovým skóre niečo urobiť v šestici. Melovský nahodil puk z ľavého kruhu, bránu minul. Následne Švédi dostali puk von z pásma. Lekkerimäki mohol dovŕšiť hetrik. Napokon, ale zápas prerušila hra vysokou hokejkou. Posledných pár sekúnd pred koncom sa síce rodili šance pridať gól na českej strane, avšak skóre zápasu sa po góle Lekkerimäkiho už nemenilo.

Švédsko tak porazilo český výber výsledkom 5:2. Po nasledujúcom zápase sa dozvieme s kým si česká dvadsiatka zahrá o bronzové medaile, no taktiež zistíme aj to, kto z dvojice Fínsko USA si zabojuje s mužstvom Švédska o víťazstvo na MSJ.

Góly: 12. Lindstein (Edstrom), 23. Sandin-Pellikka (Salomonsson), 46. Lekkerimäki (Sandin-Pellikka, Wahlberg), 52. Östlund (Lindstein, Willander), 54. Lekkerimäki (Östlund, Stenberg) – 7. Melovský (Redlich, Šalé), 28. Cibulka (Bareš, Rymon)

Zostavy

Česko: Hrabal (Vondraš) – Alscher, Hamara (A), Čech, Cibulka, Galvas, Prčík, Kočí – Kulich (C), Šapovaliv (A), Bareš – Redlich, Melovský, Šalé – Štancl, Becher, Rymon – Židlický, Přibyl, Maštalířský – Hujer.

Švédsko: H. Hävelid (Thelin) – M. Hävelid, E. Pettersson, Willander, Lindstein, Sandin-Pellikka, Salomonsson (A), Johansson – Lekkerimäki, Östlund, Wahlberg – O. Pettersson (A), Bystedt, Öhgren (C) – Unger Sörum, Edstrom, Stenberg – Forsfjäll, F. Wagner, Born – Rudslätt.

Zdroj titulnej fotografie: isport.blesk.cz

Autor: Veronika Mondeková