Ako sa darí bývalým hráčom Tipos Extraligy v sezóne 2023/24 v druhej nemeckej lige?

Jednou z prvých európskych líg, ktorá čoskoro spozná svojho majstra je aj druhá najvyššia nemecká súťaž. V Nemecku už totiž prebieha finále, v ktorom bojujú o titul aj viacerí bývalí hráči Tipos Extraligy.

V minulosti sa na ľadoch druhej nemeckej ligy predstavili aj známe mená ako Marcel Melicherčík, Tomáš Vošvrda, Sahir Gill alebo Martin Réway. Momentálne v nemeckej DEL2 pôsobí až 26 hráčov, ktorí odohrali na slovenských ľadoch aspoň 1 zápas.

Prvým menom a zároveň najlepším hráčom celej ligy je americký útočník Andrew Yogan. Yogana si môžu fanúšikovia pamätať z necelých dvoch sezón na klziskách Tipos Extraligy. Prvých 65 zápasov odohral v drese Slovana Bratislava, keď výrazne napomohol Slovanu k zisku titulu. V 65 zápasoch zaznamenal 27 gólov a 35 asistencií, čo celkovo značí 62 bodov a priemer 0,95 kanadského bodu na zápas. Druhú sezónu začal v Poprade, kde odohral len 16 zápasov (bilancia 4+11) a smeroval do rakúskeho Grazu, s ktorým vypadol už v predkole play-off. Pred sezónou po ňom siahol nemecký Regensburg a urobili najlepšie rozhodnutie. Doposiaľ má na konte 66 zápasov so 106 kanadskými bodmi (51+55), čo ho radí na prvé miesto v tabuľke produktivity ako v základnej časti, tak v play-off. Jeho Regensburg už dnes, 23. apríla môže spečatiť víťazstvo v druhej nemeckej lige a na ďalšiu sezónu nahradiť v najvyššej súťaži zostupujúci Augsburg.

zdroj: mittelbayerische.de

Druhým hráčom je spoluhráč Andrewa Yogana z útočnej formácie a bývalý hráč Prešova, Abbott Girduckis. Girduckis prišiel na Slovensko začiatkom sezóny 2022/2023, keď sa stal Prešov jeho prvým klubom mimo amerického kontinentu. Aj s výpomocou Maxa Gerlacha zaznamenal v 50 zápasoch základnej časti 11 gólov a 30 asistencií, čo ho radilo na 17.miesto produktivity. Prešov vypadol z najvyššej súťaže a Girduckis si ihneď hľadal nové pôsobisko. Spolu s Yoganom prišli k ľadovým medveďom z Regensburgu a spolu s Coreym Trivinom dominujú celej druhej nemeckej lige. Abbott Girduckis zaznamenal zatiaľ 70 zápasov a na konte má 88 kanadských bodov (26+62). Aj on môže získať titul už dnes 23. apríla, keďže jeho Regensburg vedie 3:2 v sérii s Kasselom.

Spoločná fotografia Andrewa Yogana (č.12) a Abbotta Girduckisa (č.39). zdroj: mittelbayerische.de

V druhej nemeckej lige momentálne pôsobí aj najproduktívnejší hráč Tipos Extraligy zo sezóny 2017/2018, Tim Coffman. Coffman podpísal pred sezónou 2017/2018 kontrakt so Zvolenom. V celkovo 68 zápasoch vo zvolenskom drese zaznamenal 33 gólov a 34 asistencií. Počas tejto sezóny si teda udržal priemer 0,98 kanadského bodu na zápas. Týmito výkonmi zaujal švajčiarsky tím Le Chaux De Fonds. Po štyroch sezónach v Švajčiarsku si ho privlastnil nemecký tím EC Bad Nauheim, kde momentálne tento 36-ročný Američan už druhú sezónu. V tejto sezóne odohral 54 zápasov so ziskom 60 kanadských bodov (26+34).

zdroj: giessener-allgemeine.de

Jediným hráčom, ktorý v našej lige pôsobil v maďarskom tíme je CJ Stretch. Stretch sa na slovenských ľadoch predstavil v sezóne 2019/2020, keď hrali na Slovensku aj tímy MAC Budapešť a DVTK Miskolc. Práve v drese Budapešti Stretch odohral 55 zápasov so ziskom 48 kanadských bodov (23+25). Práve vďaka výkonom z našej Extraligy prestúpil do tímu Bietigheim Steelers, s ktorým hneď v prvej sezóne zaznamenal postup do najvyššej nemeckej ligy DEL. S priemerom 0,71 bodu na zápas sa po 2 sezónach v DEL lige vrátil do druhej nemeckej ligy, konkrétne do tímu Starbulls Rosenheim. V Rosenheime celkovo odohral 53 zápasov a na konto si pripísal 51 kanadských bodov (14+37). Pre Rosenheim sa objavili v poslednej dobe 2 výborné správy. Podarilo sa im zachrániť v druhej nemeckej lige a dokonca si aj ponechať svojho jednoznačne najproduktívnejšieho hráča.

C.J.Stretch v bielom drese s č.12. zdroj: hrg.chiemgau24.de

Druhým kanadským hráčom na zozname je kanadský center Charlie Sarault. Sarault sa na slovenských ľadoch predstavil len v 9 zápasoch, keď sklamal vedenie Banskej Bystrice. V deviatich zápasoch totiž zaznamenal len 3 kanadské body (1+2). Od sezóny 2016/2017, v ktorej Barani vyhrali titul, Sarault vystriedal až 7 klubov. Posledné 3 sezóny už pôsobí v druhej nemeckej lige. Pred sezónou 2021/2022 prestúpil práve do Ravensburgu, kde odohral 3 plnohodnotné sezóny. Celkovo v meste takmer na hraniciach so Švajčiarskom odohral Sarault 188 zápasov so ziskom 180 kanadských bodov (42+138). Aj vďaka týmto výkonom Sarault prestupuje, keď 4. apríla podpísal kontrakt s tímom Starbulls Rosenheim, ktorý taktiež pôsobí v druhej nemeckej lige a stane sa spoluhráčom práve C.J. Stretcha.

zdroj: hockeyweb.de

zdroj titulnej fotografie: sportschau.de

Autor článku: Michal Bruňo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *