Súhrn šlágra kola: HC 05 Banská Bystrica – HK Rysy Spišská Nová Ves

Pod Urpín pricestovali rozbehnutí Spišiaci, ktorí ťahali šnúru troch víťazstiev v rade. Hostila ich Banská Bystrica, ktorá po piatich triumfoch v rade ťahala šnúru dvoch prehier proti Slovanu a Zvolenu. Postavenie tímov v tabuľke nám sľubovalo kvalitný hokej.

1.tretina

Už po pár sekundách sa o gól pokúšala nová posila Banskej Bystrice Luke Adam avšak neúspešne. Prvých 10 minút sa hralo bez nejakých väčších príležitostí na jednej či druhej strane.Zápas sa rozbiehal pomerne pomaly, väčšiu aktivitu vykazovali “Barani”.

V 11. minúte sa v dobrej šanci ocitol Roman Žitný. Filip Surák však dobre zakročil.Prvá tretina sa niesla v znamení plynulosti hry resp. nízkym počtom prerušení.14. minúta a prvé vylúčenie v zápase prišlo na strane Banskej Bystrice za neštastné vyhodenie puku. Presilovku napriek množstvu šancí Spišiaci nevyužili.

Dve minúty pred koncom prvého dejstva boli Banskobystričania blízko vedúcemu gólu avšak Wilde neskóroval. Nepresadili sa ani jeho spoluhráči z následných dorážok.Presilovku si v prvom dejstve zahrali aj “Barani”, keď minútu pred koncom fauloval Rapáč.Prvú polovicu presilovej hry Banská Bystrica nevyužila. Po prvej tretine bol tak stav nerozhodný 0:0.

Vlani SNV ukončila Banskej Bystrici sezónu v štvrťfinálovej dramatickej 7-zápasovej sérii (zdroj:Bystricoviny.sk)

2.tretina

Banská Bystrica nedokázala zúžitkovať ani zvyšnú minútu svojej presilovej hry.5. minúta po šanci Vartovníka sa o dorážku pokúšal Bortňák, ktorý sa však previnil sekaním na domáceho gólmana Gašpera Krošelja. Domáci presilovku opäť nevyužili.

Najaktivnejším hráčom bol v týchto minútach hráč Banskej Bystrice Roman Žitný, ktorý si vypracoval zopár solídnych príležitostí, pre domácich žiaľ bez gólového efektu. Presilovku si zahrali aj hostia po faule domáceho Maceka.

Banská Bystrica však túto presilovku ubránila mimoriadne dobre až na jednu hrúbku pred vlastnou bránou. V 13. minúte Banskobystrickú Tipsport Arénu  na zlomok sekundy rozjasal Wilkins, ten však pri zakončení do prázdnej brány nastrelil len bočnú sieť. 17.minúta Bortňák v súboji Lukom Adamsom fauloval zbytočným pichnutím do slabín za čo dostal Dalibor trest 5+10 DKZ. Presilová hra Banskej Bystrice vďaka trestom Velu a Wilkinsa trvala iba 3 minúty. V druhej tretine sme opäť gól nevideli 0:0.

Na obrázku Alex Tamáši s číslom 25 a Adam Žiak s číslom 21(zdroj: BBonline.sk)

3.tretina

V úvode tretiny prišiel trest 5+DKZ pre Tomáša Matouška za útok na hlavu a krk a s touto presilovkou prišla aj obrovská príležitosť pre hostí na otvorenie skóre. Surák fantastickým zákrokom vychytal Marcusa Velu.Majdan presilovku Spišiakov svojim faulom ukončil predčasne.

Dve minúty sa tak malo hrať 4 proti 4, avšak Burgess v nájazde zbúral Krošelja a “Barani” si zahrali presilovku 4 proti 3. Spišiaci ustáli aj 4 proti 3 aj krátku presilovku 5 proti 4. Následovala pasáž bez väčších príležitostí. S pribúdajúcim časom si hráči začali uvedomovať, že by brali aj bod za remízu a tak aj vyzeral záver tretej tretiny.

V posledných minútach sa však vo výbornej šanci ocitol Roman Žitný a vybojoval presilovku po podrazení od Suráka, pričom Kerbashian posunul bránku a zabránil gólu domácich.Z toho rezultovala presilovka 5 na 3 ktorú ešte Banská Bystrica nedokázala využiť avšak tesne po jej uplynutí sa presadil Frank Hora 1:0. „Rysy“ už v zvyšných tridsiatich sekundách odpovedať nedokázali„Barani“ tak doma pod Urpínom triumfovali nad „Rysmi“ 1:0.

Autor: Adam Čaja